Kamery, klapka, mikrofony a hlavně žádná auta. V okolí vodní elektrárny Hučák se v minulých dnech natáčel mezinárodní česko-německý film Odplata.

Utajená psychiatrie

V Hradci Králové a nedaleké Jaroměři se točily záběry z filmu, jehož děj se odehrává v letech 1945 - 1948.

Hraný film mapuje události jedné rodiny na konci druhé světové války a po jejím skončení. Příběh filmu vznikl podle skutečné události. Vše se točí kolem dlouhou dobu utajované psychiatrické kliniky na německo-holandských hranicích, kam nacisté za války posílali lidi nepohodlné režimu. Podobně jako v koncentračních táborech zde pacienti umírali hlady.

Film vzniká pro německou soukromou televizi. Hlavní role obsadili Němci, čeští herci vystupují v epizodních rolích. Český je také kompars a většina štábu, kromě režisérky a kameramanky. Filmový štáb natáčel v centru Hradce Králové několik dní a jeho pozornosti neunikla ani historická budova elektrárny a informačního centra. Budova, která je národní technickou památkou, se tak objeví na mnoha záběrech historického koprodukčního filmu Odplata. „Chtěl bych poděkovat všem pracovníkům energetické společnosti, kteří nám vyšli maximálně vstříc. Jednak jsme potřebovali vyklidit prostory kolem Hučáku, odvézt všechny automobily, omezili jsme i průchody zaměstnanců, aby se nedostali do záběrů," poděkoval Jan Jurkovič ze společnosti MIA Film.