Nadprůměrná byla i účast, kdy k urnám na východě Čech přišlo 72,5 procenta voličů. Pavel vyhrál v hradeckém kraji už v prvním kole, kdy ještě ve většině regionů dominoval Babiš. „Nadprůměrný výsledek Petra Pavla je dán tím, že kraj patří k těm, kterým se socioekonomicky daří dobře. Je tady větší podíl vzdělaných lidí a třeba i větší podíl střední třídy. Hradecký kraj je dlouhodobě spíše středopravý,“ vysvětlil politolog Milan Školník z České zemědělské univerzity, který se na dění na východě Čech dlouhodobě zaměřuje.

Ve Špindlu zažili nápor

Vůbec nejvíc podporovali generála ve výslužbě voliči na Trutnovsku, získal tam 62,28 procenta. Výsledek ale na horách zřejmě ovlivnili přespolní, kteří se na víkend vydali do Krkonoš. Vůbec největší nápor zažila volební místnost ve Špindlerově Mlýně, kde se o víkendu jely závody světového poháru v alpském lyžování.

„Byla to rekordní volební účast. I místních bylo hodně, volit přišlo 66 procent špindlerovských občanů. Největší nápor byl v pátek mezi druhou hodinou a půl šestou. Někdo spočítal, že jsme stihli odbavit sedm voličů za minutu,“ uvedla předsedkyně volební komise ve Špindlerově Mlýně Jiřina Staruchová s tím, že odvolilo celkem 526 místních a 1 392 lidí s voličskými průkazy. Pavla tady volilo 88 procent lidí.

Podobný nápor zažívali i další horská centra. „Největší nápor jsme zažili v pátek, v sobotu už přišla asi třetina z celkového počtu voličů,“ odhadl tajemník městského úřadu v Peci pod Sněžkou Michal Berger. Vůbec největší úspěch měl v kraji generál ve výslužbě v dalším krkonošském středisku - v Malé Úpě. Tady ho volilo 91,18 procenta voličů. A podobné to bylo i v dalších horských střediscích Krkonoš i Orlických hor.

Naopak nejvíc podporovatelů měl Babiš stejně jako v prvním kole v Židovicích. V malé obci na západním okraji Jičínska přesvědčil 72 procent voličů. V několika obcích skončily volby remízou. Největší z nich je Vamberk na Rychnovsku, kde každý z prezidentských kandidátů dostal 1 232 hlasů. V prvním kole tady přitom vyhrál o 242 hlasů Andrej Babiš.

Politolog: Situace se uklidní

Petr Pavel vyhrál ve všech pěti okresech hradeckého kraje. Nejvíc opět na Trutnovsku (62,28) a nejmenším rozdílem pak na Jičínsku (55,58). Právě na Jičínsku a ještě na Rychnovsku vyhrál v prvním kole Babiš, v druhém kole ale už dominoval Pavel.

Ostrá kampaň vyhrotila často mezilidské vztahy. „To, že to bylo vyhraněné, že byla společnost rozdělená, je dáno charakterem prezidentské volby. Dva kandidáti se musí proti sobě vymezovat, a to se stane i mezi voliči,“ poznamenal politolog Školník, podle kterého se situace postupně zklidní.

Ke zvolení pogratuloval Pavlovi i hejtman Martin Červíček (ODS). „Vítězství ve volbách je pouze začátek náročné cesty. Čeká jej na ní mnoho úkolů, mezi něž patří vrátit svým osobním příkladem a přístupem nejen prezidentskému úřadu, ale i politickému prostředí v naší zemi slušnost a vzájemný respekt a namísto favorizovaní zájmů vybraných jedinců či skupin vytvářet prostředí pro kultivovaný dialog,“ konstatoval.

Vítězství generála potěšilo i řadu umělců z hradeckého kraje. „Volil jsem pana Pavla, protože bych rád, aby se na Hrad vrátila jakási důstojnost, čest a pevný proevropský postoj. Mám velikou radost, protože jak Václav Havel kdysi mluvil o blbé náladě, tak ta se teď začala vylepšovat,“ zdůraznil dlouholetý herec Klicperova divadla v Hradci Králové Jan Vápeník.

Porážka kandidáta ANO Andreje Babiše zklamala krajského předsedu hnutí Petra Koletu. „Nový prezident byl určitě zvolen demokraticky a legitimně a já mu gratuluji. Důležité je, aby lidé začali vnímat i opačný názor, než mají sami. To bude to nejdůležitější. Přejme prezidentovi, aby se mu ve funkci dařilo. Uvidíme, jak se naplní očekávání lidí, kteří ho volili," komentoval Koleta, který je také starostou Hronova na Náchodsku. Petr Pavel se nejvyšší ústavní funkce ujme 9. března.