Hradecká opozice kritizuje plánovanou březnovou cestu náměstka primátorky Lukáše Řádka na Tchaj-wan. Politik se na demokratický Tchaj-wan, který Čína považuje za svou nedílnou součást, vydá s delegací vedenou předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. Hradec Králové za cestu zaplatí 85 tisíc korun.

„Dostal jsem možnost účastnit se této delegace, která je ryze pracovní. Je to skvělá příležitost přenést spolupráci na komunální úroveň,“ vysvětlil Řádek (HDK/TOP09). Program cesty je podle něj určený pro zástupce měst a průmyslu a obchodu a z dalších českých měst přijal pozvání i zástupce Brna.

Komunální politik bude mít jiný program než předsedkyně Poslanecké sněmovny. Hlavním bodem pro něj má být návštěva obřího veletrhu zaměřeného na inovace a udržitelnou energetiku.

Lukáš Řádek se chystá na konci března se sněmovní delegací na Tchaj-wan.Lukáš Řádek se chystá na konci března se sněmovní delegací na Tchaj-wan.Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

„Je to největší asijský veletrh v tomto oboru. Jeho zaměření se výborně protíná s mojí gescí na městě. Na programu je i setkání se zástupci tchajwanských společností a municipalit. Tchaj-wan je technologický leader, investuje v mnoha městech České republiky. V Hradci bohužel zatím ne a bylo by skvělé toto partnerství provázat do nějakých investic do hradeckých rozvojových zón,“ dodal náměstek, který má na starosti strategický rozvoj, investice, ochranu klimatu, adaptaci a energetiku.

Cestu schválilo osm z jedenácti členů rady města. Hlasování se zdrželi zástupci za ODS. Rázně ji ale kritizuje opozice. „Myslíme si, že je to naprosto zbytečná cesta za obrovské peníze a že municipalita by se neměla zapojovat do podobných aktivit, jako je podpora Tchaj-wanu,“ tlumočil názor nejsilnějšího zastupitelského klubu ANO jeho místopředseda Denis Doksanský.

Podle něj existuje podobných veletrhů mnoho a nejsou tak daleko. „Je zbytečné létat přes půl světa na Tchaj-wan. Tady nejde o to, že bychom nechtěli dráždit Čínu. Myslíme si, že městu do toho vůbec nic není. Představitelé města se mají starat o to, aby byly opravené silnice a lavičky, a ne o globální politiku,“ namítl Doksanský.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen
Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu: Sdílíme hodnotu svobody, řekl

Cesta náměstka Řádka se nelíbí ani trojici opozičních zastupitelů za SPD. „Máme jednotný názor, celkově se nám tato cesta nelíbí. Nepřispěje zájmům České republiky a nelíbí se ani Číně. Jde tady hlavně o zviditelnění pana Řádka. Cesta je navíc zbytečně drahá,“ řekla předsedkyně zastupitelského klubu SPD Irena Němcová.

Řádek namítl, že město se snaží chovat úsporně a že poletí komerčním letem. „Větší část nákladů hradí Česko-tchajwanská komora a Česko-tchajwanská podnikatelská rada pro ekonomickou spolupráci. Město dává příspěvek na úrovni 85 tisíc korun, což je menší část nákladů,“ poznamenal.

Toho, že by jeho cesta na Tchaj-wan mohla odradit čínské investory, se neobává. „Tchaj-wan je šestnáctkrát větší investor než Čína. Je mi jedno, co si o tom z Číny myslí,“ rázně namítl hradecký náměstek. „Je to především pracovní cesta, samozřejmě určitá symbolická rovina v tom může být spatřována,“ dodal Řádek.

Dusná atmosféra panovala na tiskové konferenci lídrů pětikoalice. Na snímku zprava kandidátka na primátorku Pavlína Springerová, Lukáš Řádek (oba HDK/TOP 09), Jan Holásek (Rozvíjíme Hradec) a Martin Hanousek (Změna pro Hradec a Zelení).
Hradec má novou koalici. Nakonec bude mít většinu 21 zastupitelů

Vedení města věří, že se podaří navázat lepší vztahy s tchajwanskými podnikateli a některého z nich přivést do Hradce Králové. Zatím se zmiňuje bez dalších podrobností výrobce dronů. „Ještě ideálně předtím zrealizujeme schůzku s šéfem Česko-tchajwanské obchodní komory a máme tam přislíbený kontakt na jednu firmu, která má potenciální zájem,“ uvedla primátorka Pavlína Springerová (HDK/TOP09).

Avizovanou cestu předsedkyně Poslanecké sněmovny už před týdnem kritizovala Čína. Označila ji za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Peking považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást a ostrovu hrozí vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Podrážděně reaguje na jakékoliv jednání zemí s tchajwanskými představiteli. Tak se stalo i poté, co Petru Pavlovi volala těsně po zvolení prezidentka Tchaj-wanu.