Připomínce dnů, které přinesly osvobození republiky a ukončení války, byl věnován i krátký film, který mohli hosté sledovat na obrazovkách v sále. Slavnostní a dojemné byly reakce mužů, kteří bojovali za svobodu na západní i východní frontě. Právě jejich statečnosti, odvaze a odhodlání vzdali hold svým vystoupením Boni pueri.

Připomínka historie

„Byl to pro nás velký zážitek a čest, ceremoniál byl velmi důstojný a naši chlapci si mohli historii připomenout jinak než ve školních lavicích. Na Pražském hradě jsme zpívali u státních příležitostí několikrát, ať již to bylo při předávání Řádu Bílého lva Siru Nicholasi Wintonovi nebo při návštěvě státníků," řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.

Do sálu byly vneseny historické bojové prapory, mezi nimiž i prapor Pěšího pluku, jehož původní návrh je dílem jednoho z nejvýznamnějších českých malířů Františka Kupky, prapor čs. stíhacího wingu s věnováním prezidenta Edvarda Beneše nebo prapor 3. čs. samostatné brigády v SSSR, která prošla nejtvrdšími boji u Dukly.

„Bojovali jste na západní i východní frontě a já se hluboce stydím za to, že bojovníci západní fronty byli v padesátých letech perzekvováni a uvězněni. Země, která vězní své hrdiny, nemůže být zemí svobodnou a nemůže být zemí demokratickou, proto nerozlišuji mezi těmi, kdo bojovali na východě nebo na západě. Hrdinství je jenom jedno," řekl ve svém projevu prezident republiky.

Český chlapecký sbor Boni pueri, který vystupuje nejen na samostatných koncertech a účastní se prestižních mezinárodních hudebních festivalů, ale také při významných státních příležitostech, provedl v druhé části ceremoniálu za řízení Pavla Horáka a klavírního doprovodu Roberta Fuchse slavnostní Te Deum. Poslední akord byl signálem k vnesení prstí z bojišť Tobruku, Sokolova, Dukly, Terezína nebo Dunkerque.

Slavnostní připomenutí ukončení druhé světové války se bez Boni pueri neobešlo ani Ostravě, kde v jejich podání zazněla i Vltava Bedřicha Smetany.

Nabitá sezona

Boni pueri mají konec letošní sezóny ještě pořádně nabitou. Čeká je koncertní zájezd do Litvy a Polska s dětskou terezínskou operou Brundibár, koncerty na prestižním mezinárodním hudebním festivalu Concentus Moraviae nebo natáčení jejich nového alba. Jako hosty je na svoji desku přizvala i špičková britská sopranistka Christina Johnston. Hradečané  budou moci sbor slyšet na tradičním Letním galakoncertu všech oddělení Boni pueri v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové již v neděli 14. června.   (hm, jap)