Fotbalová aréna, která roste v Malšovicích, měla podle původní smlouvy stát 568 milionů korun bez DPH. Nakonec se o 59 milionů korun bez daně prodraží. Dohodu mezi vyjednávacím týmem města Hradec Králové a konsorciem stavebních firem musí ještě posvětit zastupitelé.

Stavba nového stadionu se rozjela na konci února. Jenže kvůli válce ceny staveb raketově rostou. Už v březnu začaly prosakovat zprávy o tom, že konsorcium firem vedené společností Strabag chce s městem jednat o zvýšení ceny. Původní návrh dodavatele byl 69 milionů navíc, nakonec se obě strany dohodly na zdražení stadionu o 59 milionů korun.

„Vyjednávací skupina současně dojednala navýšení rozsahu stavebních prací. Dodavatel zbourá starou tribunu, místo které vzniknou další parkovací místa, parkoviště vybaví dobíjecími stanicemi pro elektromobily,“ řekl náměstek hradeckého primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).

Firmy také postaví šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu a zvýší kapacitu z původních 8 tisíc na 9300 míst k sezení.

O dva měsíce déle

Podle dohody se má stavba protáhnout o dva měsíce. Místo na konci dubna má být hotovo v závěru června příštího roku. „Celá věc byla prověřena, především s ohledem na platnou uzavřenou smlouvu a možnosti městského rozpočtu. Zastupitelům chceme na příštím jednání předložit řešení, které reaguje na turbulentní situaci na trhu se stavebním materiálem, na trhu práce a s energiemi,“ vysvětlil hradecký primátor Alexandr Hrabálek a dodal, že budou tlačit na to, aby navrhované prodloužení termínu dokončení stavby bylo konečné.

Za opozici se jednání zúčastnila zastupitelka Hradeckého demokratického klubu Pavlína Springerová. „Bylo to složité a tvrdé, ale z mého pohledu férové jednání. Myslím si, že výsledkem je racionální dohoda zúčastněných stran, z níž jako vítěz vychází samotný projekt multifunkčního stadionu,“ komentovala Springerová.

Ta věří, že konečná je i cena stadionu. „Budeme muset dobře natextovat dodatek, kde budou konečné podmínky. Město musí být maximálně chráněné,“ poznamenala.

Samotné jednání trvalo čtyři hodiny. Jako konstruktivní ho hodnotí i zástupci stavebních firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont. „Doufáme, že dosažený kompromis bude 21. června potvrzen i zastupitelstvem,“ konstatovala mluvčí Strabagu Edita Novotná.

Náměstek Bláha pak během jednání nabyl dojmu, že firmy jsou za jistých okolností schopné stavbu zakonzervovat. „Mám pocit, že kdybychom s nimi nejednali, tak byly schopné ze stavby odejít,“ konstatoval.

To mluvčí Strabagu nechtěla komentovat. „V žádném případě nechceme spekulovat o neúspěchu těchto jednání, neboť pevně věříme, že se nám podaří dosáhnout dohody,“ uvedla Novotná.

Zastupitelé budou desetiprocentní zdražení stavby projednávat už příští týden v úterý. „Zatím nemáme žádné podklady, jak se k té částce došlo. Je to neuvěřitelné. Podle mě to není postavené na reálných výpočtech, ta výsledná částka je politické rozhodnutí,“ řekl Deníku ve čtvrtek odpoledne opoziční zastupitel za Změnu pro Hradec a Zelené Martin Hanousek.

„Svůj dům bych takhle nestavěl. Je to naprosto nezodpovědný přístup,“ dodal.