Během největšího festivalu podnikavosti mladých lidí v Evropě Gen-E 2021 vyhlásila organizace JA Europe poprvé v historii soutěž o cenu učitele roku. Vzdělávací organizace je největší neziskovou organizací v Evropě, která se věnuje přípravě mladých lidí na zaměstnání a podnikání. Každá země na festivalu vyslala do soutěže o cenu pedagoga roku jednoho zástupce. Celkem se tak utkalo mezi sebou 40 pedagogů. Mezi nominovanými byl i pětačtyřicetiletý Zdeněk Pospíšil.

„Ocenění je věnováno pedagogům, kteří jsou pro své studenty inspirací. Dokáží je motivovat, pomáhají jim objevit jejich vnitřní potenciál a podněcují jejich víru, že dokáží „změnit svět“. Zdeněk Pospíšil je právě takový, aktivně se podílí na rozvoji studentů nad rámec standardní výuky a pro nás byl jasným adeptem,“ odůvodnil nominaci hradeckého učitele Martin Smrž, ředitel nevládní organizace JA Czech. Mezi studenty je Zdeněk Pospíšil známý svými rozmanitými aktivitami. Pro své žáky chystá například účast na mezinárodních veletrzích firem, projektové dny v terénu na konkrétní témata nebo zkouškové přijímací pohovory s odborníkem z praxe. „Předpokladem pro úspěchy v národních i mezinárodních soutěžích jsou skvělí studenti na naší obchodní akademii v Hradci, kteří například letos bodovali v národním finále JA Studentské Firmy roku,“ okomentoval svůj úspěch Pospíšil.

V soutěži byli nakonec vyhlášeni čtyři vítězové. První místo obsadili učitelky ze Švédska a Litvy, spolu se dvěma učiteli z Dánska a Rakouska. Učitelé, kteří se umístili v nejlepší desítce, včetně Zdeňka Pospíšila, byli posléze vyhlášeni v litevském Vilniusu bez bližšího pořadí.

Patrik Palátka