O uplynulém víkendu vyvrcholil v kulturním zařízení polského Walbrzychu česko-polský projekt nazvaný Multimediální kultura Walbrzych – Hradec Králové. Spočíval v několika setkáních amatérských, ale i profesionálních fotografů obou měst, kteří se do něj zapojili.

„Zahrnoval tři vernisáže. První byla společná, propojená telemostem. Uskutečnila se ve stejný okamžik v obou městech. Účastníci prezentace mohli navzájem vnímat atmosféru prezentací a díky propojení společně pohovořit. V Hradci Králové ji svojí účastí podpořil primátor města Zdeněk Fink," řekl ředitel Kulturní a vzdělávací společnosti Adalbertinum Miroslav Franc.

Budou další výstavy

V rámci projektu vznikly virtuální galerie vybavené monitory, na nichž jsou prezentována díla zúčastněných fotografů. Do budoucna by tu měly být vystaveny práce dalších výtvarníků.

„Spolupráci hodnotím kladně. Těší mě, že jsme na polské straně našli spolehlivého a profesionálního partnera. Je to přibližně stejné zařízení, jako je v Hradci Králové. Máme podobné zkušenosti i východiska, jakými jsou zázemí měst, která tyto organizace zřizují. Díky tomu může být spolupráce na vysoké úrovni. Nyní uvažujeme o tom, že získané zkušenosti zúročíme. Připravujeme ještě větší projekt, než byly již zmíněné čtyři předchozí," doplnil Miroslav Franc.

Pořízené snímky budou prezentovány při každé možné příležitosti, jíž bude mimochodem i otevření opravené Bílé věže v historické části Hradce. Řada fotografií je natolik kvalitních, že budou použity do připravovaných publikací o městě.

„Dnešní projektový den jsem si užila. Poznali jsme jedno z velkých měst Polska. Prošli jsme důl, kde se kdysi těžilo uhlí, viděli jsme vyhlídky na město. Místo, kde jsme byli, je od loňského roku zrekonstruované kulturní zařízení, v němž vzniklo výukové a vzdělávací centrum. Doporučuji tento objekt navštívit," zhodnotila Kateřina Petrová z Hradce Králové.

Eva Ženíšková