„Pokud někdo přijde po ránu, že chce platit s dvoutisícovkou, tak je to problém. Ale v průběhu dne, třeba po dvou hodinách, už je to v pořádku. Zrovna v úterý tu byli za sebou čtyři zákazníci, kteří chtěli platit tisícikorunou, což pak už je pro prodejce problém, protože v pokladně máme limit do čtyř tisíc korun. Podle mého názoru jsou ty limity nízké na to, abychom se vypořádali se situací, že po sobě přijde několik zákazníků s většími bankovkami. I když jiné prodejny tady v okolí mají ty limity ještě menší. Pokud by nastala situace, že nebudu mít na vrácení, řeším to tak, že si zajdu do trezoru, kde ty peníze jsou," uvedl trafikant z hradeckého nádraží.

Kolegyně z pekárny mu dala za pravdu: „Limity v pokladně nejsou sice dostatečné na to, abychom zvládli situaci, že několik zákazníků po sobě bude platit větší bankovkou. Ale jsme na to připraveni. Buď zavolám další prodavačku, která peníze přinese nebo spolupracujeme s jinými obchody, které jsou v našem okolí."

V jiných prodejnách raději poprosí zákazníka, jestli nemá menší bankovku, nebo jestli by si nemohl jít rozměnit. „Docela k nám chodí rozumní lidé, kteří většinou platí maximálně tisícikorunou. Pokud platí něčím větším, požádám je, aby si šli rozměnit třeba do potravin. Podle zákona je prodejce povinen zákazníkovi vrátit, ale v praxi to není moc proveditelné," potvrdila květinářka.

ROZUMNÝ ZÁKAZNÍK

Obecně ale hradečtí obchodníci prosí o shovívavost lidí, kteří přijdou platit s většími penězi. „Povinností prodejce je, aby zákazníkovi vrátil peníze, ale jeho dobrou vůlí je, aby pochopil obchodníka. A neplatil třeba drobný nákup pětitisícovkou," uvedla vedoucí potravin na Slezském Předměstí.

Na dvě housky s tisícovkou? Můžete, ale…

Pravidla pro platby v hotovosti zvýhodňují spíše zákazníky. Nesmíte ale vysypat prasátko s mincemi, kupujete-li drahou věc.

Ráno si ke snídani v pekařství chcete koupit pečivo za deset korun. Bankomat vám ale vydal jen velké bankovky, vytahujete proto z peněženky dvoutisícovku. Prodavačka vás odmítá s tím, že nemá nazpět. Nebo že kdyby bankovku přijala, vzdala by se veškeré hotovosti. Má na to právo?

„Obecně platí, že každý je povinen přijmout tuzemské bankovky a mince bez omezení, ovšem existují určité výjimky," říká právnička Kristýna Koç z mezinárodní advokátní kanceláře Taylor Wessing.

Nicméně pro platbu bankovkami žádné omezení neplatí (opomeneme-li zákonný limit pro platby v hotovosti, který je nyní 270 tisíc korun).

„Platí-li tedy zákazník za drobný nákup bankovkou velké hodnoty, prodavač by neměl peníze odmítnout," dodává právnička Koç.

DOHODA, NEBO SMŮLA

Jenže jak se v takové situaci, když prodavač opravdu nemá nazpět, zachovat?

Ve vztahu plátce příjemce platby nejde o dohodu dvou stran, nýbrž o oblast striktně upravenou předpisy.

„Zákon o oběhu bankovek a mincí sice stanoví povinnost každému přijímat tuzemské peníze, avšak nelze učinit závěr, že prodejce musí být vždy schopen v rámci zaplacení zboží vrátit hotovost na jakoukoliv bankovku," podotýká právnička Koç. „Smyslem úpravy je především zamezit tomu, aby byly určité bankovky či mince apriorně odmítány. Řešení bude v praxi záležet na ochotě obou zúčastněných."

Přeloženo z právní řeči: buď prodavače přesvědčíte, nebo po kapsách najdete drobné. Pokud ne, nezbude vám než se vydat bankovku rozměnit jinam.

KDE MUSÍ ROZMĚNIT

Na jednom místě by vás rozhodně neměli odmítnout: v bankách. Ty jsou povinny rozměňovat bankovky i mince.

Výměna je bezplatná až do sta kusů jedné nominální hodnoty, pokud jsou platidla roztříděná.

Ve čtyřech městech Česka v Praze, Hradci Králové, Brně a Ostravě se lze vydat i přímo do poboček České národní banky.

A pak může zafungovat ještě jeden trik dojít si třeba pro žvýkačky na pokladnu do supermarketu. Zástupci velkých obchodních řetězců tvrdí, že jejich pokladní mají na velké bankovky nazpět vždy.

Ovšem když už si kupujete třeba zmíněné žvýkačky, můžete si rovnou vzít i ty dvě housky…

PADESÁT MINCÍ A DOST

V opačném případě tedy když si jdete koupit věc v hodnotě tisíců za mince vás může prodavač podle zákona odmítnout.

„Fyzické a právnické osoby mohou odmítnout přijetí více než padesáti mincí v rámci jedné platby," uvádí Kristýna Koç z kanceláře Taylor Wessing.

Opět zde platí, že komerční banky, stejně jako ČNB, už podobnou platbu odmítnout nemohou. Za její přijetí si však mohou účtovat poplatek.

POZOR NA POŠKOZENÍ

Zákon sice říká, že českou měnu na území Česka nemůže nikdo odmítnout, ale v jednom případě tak mohou učinit fyzické a právnické osoby (kromě bank) a to tehdy, kdybyste chtěli platit bankovkou, která je nestandardně poškozená (například není celá, je ohořelá či celá popsaná).

A vězte, že vy jako fyzická osoba můžete odmítnout i běžně poškozenou bankovku. Naopak právnické osoby, směnárníci a banky jsou povinni přijmout i tato platidla, ale nesmí je již vrátit do oběhu.

(ph), (red)