„Přijelo mnohem méně jednotek než obvykle. Je to tím, že se v regionu rozjelo moc akcí, a skupiny pochopitelně preferují ty domácí,“ řekl člen 18. pěšího pluku z Hradce Králové Luděk Rosůlek.

Místo obvyklé stovky nadšenců se tentokrát objevilo pouze 20 rakouských vojáků, sedm Prusů a jeden dělostřelec, ale bez kanonu.

„Na začátku války měli Rakušané také početní převahu, ale jejich protivníci měli výhodu v pušce nabíjené zezadu. Zatímco Prusové vystřelili čtyřikrát, nepřítel jednou. Rozhodně se přesily nebojíme,“ řekl Libor Kumprecht z Pruského gardového granátnického pluku číslo dvě.

Návštěvníci zámeckého areálu mohli sledovat nácvik povelů v němčině, nebo zacházení s replikami tehdejších zbraní.

Ukázky doplnila střelnice a výstava funkčních kulometů, kterým vévodil finský Maxim z první světové války, který vojáci mohli ochlazovat i sněhem.

„Je to nejspolehlivější kulomet. Sežere všechno, i vadné náboje. Máme tu taky například supermoderní PKMS, který používají vojáci v Afghánistánu a vyfasovala ho konečně i naše armáda. Tenhle RPD používali bojovníci ve Vietnamu,“ vyprávěl zasvěceně majitel zbraní Petr Novohradský z Holic. Sám se výrobou zbraní zabývá čtyři roky profesionálně. „Baví mě to. Zbraně kupuju už od mládí kvůli systémům. Nakonec stejně zjistíte, že každý výrobce kopíroval od druhého,“ dodal Petr Novohradský.