Zámek i nádvoří se doslova topily v záplavě květinové výzdoby, návštěvníci obdivovali šermíře, mohli si vyzkoušet střelbu z luku, vidět dravé ptáky, projít zámek s průvodci v historických kostýmech či ukojit žízeň a hlad v dobové krčmě. Zřejmě největší atrakcí pro děti byla možnost projet se okolím zámku kočárem taženým koňmi. Obohacením sobotního programu byly i večerní prohlídky zámku a ohňostroj.

Na tradiční akci byli dosud návštěvníci zvyklí v srpnu. Organizátoři ze správy zámku, zahradního centra Zahrada Nechanice a hradecké skupiny historického šermu Abbaca ji však letos přesunuli na dřívější termín. Naopak dosud červencový Zámecký jarmark se letos poprvé uskuteční v polovině srpna. „Hlavním důvodem je to, že v červenci je více květin,“ vysvětlil nám záměnu termínů dvou letních akcí hrádecký kastelán Ivan Šenk.

Stovky návštěvníků obdivovaly také šikovné ruce floristů, kteří na nádvoří zámku předváděli aranžování květin. Pro návštěvníky si připravili také květinový příběh O krásné Věnceslavě. „Je to takové divadýlko, které jsme dali dohromady z floristů a jejich kamarádů,“ sdělila nám za organizátory Marie Hofmanová.

Zahradní slavnost je podle kastelána Ivana Šenka jedním z nejnavštěvo­vanějších počinů. „Zámek si vždy prohlédne tak patnáct set až dva tisíce lidí. Návštěvníků tady však bývá mnohem víc, tři až pět tisíc, podle počasí. Někteří se jdou podívat jen na nádvoří,“ řekl správce zámku, který vloni navštívilo zhruba 40 tisíc lidí. (čer)