„Nacvičit a vymyslet historii zámku v podobě scének, kterými návštěvníky vtáhneme do děje, trvá jen pár hodin. Je to pro nás zábava a hodně také improvizujeme,“ prozradil jeden z průvodců Jiří Klimeš, který pracuje na zámku už pět let.
Noční prohlídky s košilatou historkou


Odvážlivci si mohli zákoutí Hrádku prohlédnout i v nočních hodinách, kdy podle slov organizátora Ivana Šenka vypadá vše úplně jinak a víc strašidelně. „Průvodci si navíc připravili ještě o něco peprnější a košilatý výklad než přes den,“ dodal s úsměvem.


Mimořádné umění předvedli šermíři z hradeckého spolku Abbaca, kteří co hodinu zahráli na nádvoří zámku parodii na film Piráti z Karibiku. „Při těchto kratších vystoupeních vycházíme ze soubojů, které trénujeme pravidelně, takže nácvik zvládneme za pár měsíců,“ uvedl jeden z členů skupiny Stanislav Hrbatý. Povedený vtípek, kdy kapitán Jack Sparrow brázdí vlny moře na vodních lyžích, ocenili diváci bořlivým potleskem. Nádvoří zámku se zaplnilo nepřeberným množstvím stánků s klasickými řemesly a lahůdkami z dob minulých.


Ti, kteří nechtěli „brázdit“ zámeckou zahradu pěšky, mohli využít také jízdu kočárem s koňským spřežením.