Doufal, že na prvním úseku stezky mechu a perníku se začne pracovat v březnu. Obával se pouze toho, že se včas nestihne rozhodnout o poskytnutí dotace. A přesně to se bohužel stalo. „Zatím nic nevíme, vše se vyhodnocuje, mají na to půl roku. My jsme "naše dítě" vypustili do světa v říjnu, balón je na druhé straně hřiště," uvedl Jiří Horák.

První úsek stezky má vést z hradecké Třebše až k tělocvičně ve Vysoké. Dotaci cyklostráda dostane z programu Integrovaných územních investic. Svazek obcí zažádal o dotaci v plné výši ceny projektu. Předpokládaná cena úseku byla původně asi dvaatřicet milionů korun. Nakonec bude stát méně. Dodavatel stavby M-Silnice úsek postaví za 24,4 milionu korun. Na dokončení cyklotrasy bude mít firma dvě stě dnů. Jiří Horák proto očekával, že se stezka stihne dokončit do října, vypadá to ale, že se jeho přání nesplní.

Stezka podél Labe od začátku tvrdě bojuje o svou existenci. Stavební povolení dostala stezka v červenci, tomu ale předcházelo pět let vyjednávání, předělávání projektu a desítky výkupů či směn pozemků. „Přimět soukromé vlastníky pozemků k prodeji byla největší práce,“ sdělil Horák.

V budoucnu se cyklotrasa prodlouží až do Pardubic a spojí tak obě krajská města. Labská stezka má ale ještě větší ambice. Měla by se stát mezinárodní cyklotrasou a vést od pramene Labe až k ústí řeky a propojit Čechy s Německem.