Slavná běžkyně na lyžích Květa Jeriová-Pecková stojí v jedné z poslucháren hradecké pedagogické fakulty a chystá se přednášet budoucím učitelům o tom, že mají hrát fér, o fair play.

Sama je učitelka – a také (jen tak mimochodem) majitelka tří medailí ze zimní olympiády. Jednu získala v roce 1980 v americkém Lake Placid, další dvě o čtyři roky později v tehdy jugoslávském Sarajevu. Je to zkrátka předchůdkyně Kateřiny Neumannové.

Do Hradce přijela, aby na univerzitě vystoupila v rámci pedagogických dnů. Studentům přednáší o fair play, sama je členkou klubu fair play olympijského výboru.

„Nejen žáci musí hrát fér, ale také učitelé," apeluje.

A přidá příhodu z vlastního mládí: „Na střední škole jsme opsali písemku z angličtiny. Pan učitel nám řekl: Podvedli jste hlavně sami sebe. To jsem si zapamatovala, přesně tenhle přístup na nás výborně zafungoval."

Manželka známého veslaře (a také olympionika) Zdeňka Pecky mluví ke studentům přibližně hodinu a čtvrt. Občas je rozesměje, občas z jejích slov zamrazí. Například, když uvede tuto statistiku. „Dvacet procent žáků středních škol nám do dotazníku vyplnilo, že by chtělo vyhrávat za každou cenu. A téměř třetina přiznala, že pro ně není samozřejmost podat v cíli soupeři ruku," vykládá.

A poté přidá zásadní radu: „Fair play je způsob myšlení. Musíme se ho učit."