Slavnostně přistoupila ke zrušení celních kontrol polská strana na přechodu Královec – Lubawka. Nechyběl pochodový nástup dvou desítek členů hraniční stráže, projevy a kytice. Slavnostní ráz večera zpestřila také skupinka příznivců indiánské kultury, která předvedla tradiční tanec spojující národy. „Je to významný okamžik, i když v obci se to nijak výrazně neprojeví. Lidé jen nebudou muset vytahovat občanky a pasy.

Do Lubawky tak pojedou nakupovat stejně jako do Žacléře,“ řekl starosta Královce Helmut Anders. Navíc omezení nákladní dopravy do 6 tun kvůli průjezdnosti zdejších komunikací nadále zůstává. Ohňostroj, odstranění závory a nové cedule. U toho asistovalo o půlnoci víc než sto účastníků na Pomezních boudách.

Kromě představitelů Malé Úpy a Kowar se oslav účastnili i zástupci Svazku Krkonoše v čele s předsedou Janem Sobotkou. Program a tanec v Devětsilu pak trval až do ranních hodin. Také na přechodu Harrachov – Jakušice představitelé obou přeshraničních měst oslavili vstup do Schengenu symbolickým přeříznutím hraniční závory. Pro přítomné bylo připraveno pivo z harrachovského pivovaru Novosad a syn i polské klobásky.