Dušičky: Krádeže na hrobech se zjistí až další dny
Oddychový čas si zřejmě vzali zloději na Hradecku. Policisté nemuseli o uplynulém dušičkovém víkendu řešit ani jednu krádež věcí z hrobů na hřbitovech. „Takhle klidné Dušičky už opravdu velmi dlouho nepamatuji,“ řekl operační důstojník hradecké policie.
Podle mluvčí městských strážníků Evy Čížkové je možné, že se případy krádeží projeví až v dalších dnech. „O odcizených věcech se dozvíme dva tři dny po víkendu, až se lidé na hřbitovy vrátí,“ uvedla mluvčí. „Doufám, že žádné krádeže nebyly. Jestli ano, tak na ně přijdeme v pondělí, až si začnou lidi stěžovat,“ potvrdila Jiřina Brožová, vedoucí správy hradeckých hřbitovů.
Jedinou událostí, kterou městští strážníci v souvislosti s Dušičkami letos museli řešit, byla oslava halloweenu partičky pěti mladých lidí, která se odehrála v noci na neděli u lesního hřbitova v hradecké čtvrti Malšovice. „Tři dívky a dva chlapci kolem dvaceti let měli na trávě u hřbitova oheň, přes který skákali. Popíjeli alkohol a vyzpěvovali. Za rozdělání ohně na nepovoleném místě hlídka všem udělila pokutu 500 korun a oslavu rozpustila,“ dodala Eva Čížková.
Strážníci měli také plné ruce práce s dopravou v okolí lesního hřbitova. Radnici se totiž stále nepodařilo kvůli odporu ekologů vybudovat u hřbitova důstojné parkoviště, a tak hlídky musely řidiče usměrňovat.
Jedny z nejčernějších Dušiček zažili hradečtí policisté před dvěma lety, kdy neznámý žhář poškodil a zneuctil čtyři hroby na lesním hřbitově. Hmotnou škodu policie vyčíslila na tři tisíce korun.
DUŠIČKY, PAMÁTKA ZESNULÝCH
Tento svátek, kdy se projevuje úcta k mrtvým, se na našem území slavil od dob pohanských až po časy, které náboženským svátkům právě nepřály.
V současnosti však na rozdíl od dob pohanských klademe na hroby místo kamínků věnce a květiny a zapalujeme svíčky. V pokřesťanštělé formě jde o svátek Všech svatých 1. listopadu a následné Dušičky 2. listopadu.
Zatímco ve střední Evropě vzpomínáme na mrtvé, v anglosaských zemích a především v Americe si lidé na tento den připravují pestrobarevné kostýmy na slavnostní veselice, vydlabávají dýně, které mají strašit. Halloween se v posledních letech začal prosazovat i v Česku.
Tento svátek přinesli do Ameriky Irové. Již ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje. Ty pak dávali na okenní římsy, aby od domu během noci Všech svatých odehnali duchy zemřelých. Z těchto důvodů se zároveň převlékali do strašidelných kostýmů.
V Americe se posléze místo chybějící řepy začaly vydlabávat dýně. Nejdříve uvnitř dýní svítily kousky řezavého uhlí. Později se začaly používat svíčky.
JAKÉ JSOU NÁZORY NA DUŠIČKY A HALLOWEEN?
ROMANA NETOLICKÁ: Americký Halloween a české Dušičky
KOMENTÁŘ: O americkém svátku, který se jen pomalu vkrádá do české mysli.
Vydlabané dýně do podoby bubáka se u nás začaly objevovat už před dvaceti lety. Ale americký svátek se jen velmi pomalu vkrádá do české mysli. Do mojí hlavy vlastně ani nikdy nepronikl. Popravdě řečeno, mi ani jeho název nejde přes rty. Helovín, Helouíín, je to jedno. Cítím, že tato hra na strašidla s naším předdušičkovým časem tak nějak neladí.
Začátek listopadu vnímám jako čas k vyznání lásky a úcty těm, kteří už nejsou mezi námi. Jako zklidnění po jasném létě a před dlouhou zimou. Jedno velké plus Halloween ale přece jen má – přinesl do české kuchyně poměrně chutná jídla z dýně. Zkoušeli jste třeba polévku? Slavit ho ale nebudu nikdy. To už je mi bližší jiný americký svátek, svatý Valentýn. Je totiž o lásce, stejně jako naše české Dušičky.
VĚRA SÝKOROVÁ: Dušičky versus Halloween
KOMENTÁŘ: Dušičky versus Hallowen. Oba svátky se týkají mrtvých. Jeden je katolický, druhý keltský. Jeden se tváří posmutněle, druhý zvesela. Přestože mají mnoho společného, každý z nich věrně kopíruje mentalitu těch, kteří jej oslavují…
Dušičky slaví český lid zatím poměrně skromně. Kytice položená na hrobech blízkých zesnulých a zapálená svíčka – nejen na hřbitově, ale klidně i doma na stole. Nad tím vším přečnívá to nejdůležitější: vzpomínka na zesnulé. Skromnost a jednoduchost českých Dušiček dávají tušit, že se jedná o svátek duchovního rozměru, a to i přesto, že obchodníci s květinami, věnci a svíčkami si právě v souvislosti s tímto svátkem mnou ruce.
Ne však tolik, jako jejich například angličtí kolegové – obchodníci. Těm s příchodem Halloweenu začínají doslova žně. Toto období je pro ně hned po Vánocích totiž druhým nejvýdělečnějším v roce. Bujaré oslavy a večírky trvající dlouho do noci, veselé a drahé kostýmy… vše připomíná nikdy nekončící veselou párty. Snad jen vydlabané dýně se svíčkou uvnitř ubírají na převládající komerčnosti a navracejí svátku mrtvých kapku pokory.
PAPEŽ: Dušičky ano, Halloween ne
V křesťanském duchu. Uctěte důstojně listopadovou Památku zesnulých, vzkázal v neděli věřícím papež Benedikt XVI. Jeho slova byla prý namířena proti pohanským halloweenským taškařicím. Těm neunikla ani zahrada Bílého domu, kam přišly na dva tisíce dětí. První dáma USA se oblékla do leopardího kostýmu.
Chrudim – O Dušičkách položila Eva Kratochvílová nejhezčí kytici na hrob člověku, který není z její rodiny, a dokonce ho nikdy v životě nepotkala. Nezanedbává ani svoje blízké zesnulé, ale za Eduardem Jetelem chodí na hřbitov U Kříže už přes třicet let.
„Naše maminka Mucena s ním prý tancovala,“ vysvětluje 72letá Chrudimačka. „To je Edáček, můj tanečník, říkala maminka. Ale nevím, jestli trochu nekecala, protože byl o dvanáct let starší než ona,“ dodává Eva Kratochvílová.
Eduard Jetel padl v první světové válce. Zemřel na bojišti v roce 1917. Úředník, který musel do války. Údajně pocházel z poměrně zámožné rodiny provozující hostinec na Kateřině. Byl svobodný a měl sestru, ta však zemřela na tuberkulózu.
„Zřejmě vymřeli všichni, teď je hrob opuštěný a neudržovaný. Kdysi na něm bývala krásná bronzová výzdoba s amforou. Někdo ji ukradl,“ říká Eva Kratochvílová s hořkým úsměvem.
A vypočítává, že za Edáčkem na hřbitov zamíří nejen na Dušičky, ale i o Vánocích nebo Velikonocích. Tanečníka maminky Muceny vždycky odmění rostlou vázanou květinou. „Ne, neměla zvláštní jméno, ona byla Jana. Svátek slavila v den, kdy je v kalendáři Jan Nepomuk, proto Mucena,“ dodává k neobvyklé přezdívce své matky Eva Kratochvílová.
Na hrobě Eduarda Jetela teď leží růžové chryzantémy v žardince. „Jen aby po nás správa hřbitova nechtěla poplatek za místo, když se provalilo, že sem chodíme,“ dodává v žertu manžel Evy Kratochvílové, který ji za Edáčkem pravidelně doprovází.