Minulý týden byl přitom na srážky docela bohatý a dalo by se čekat, že déšť houbám pomůže. „Chtělo by to více srážek, než spadlo. Bylo velké sucho, takže voda stekla a do půdy se jí moc nedostalo,“ vysvětlila mykoložka Muzea východních Čech Tereza Tejklová. Výlet s košíkem podle ní není úplně beznadějný, ale člověk musí mít trpělivost a štěstí: „Kolegyně přinesla muchomůrky růžovky a hřiby hnědé.“

Nezbývá než doufat

Vliv nedávných dešťů se projevit může, ale chvilku to potrvá. „Hřibovité rostou až tři týdny po dešti,“ upozornila mykoložka. Pokud se nevrátí nedávná tropická vedra, je naděje, že by se hřiby přece jen mohly objevit.

Některé houby však rostou i nyní. Na Hradecku jsou to žampiony, kterých je zde prý hodně. U těchto chutných hub však hrozí nebezpečí záměny s mírně jedovatou pečárkou zápašnou, ale hlavně se smrtelně jedovatou muchomůrkou zelenou.

Ani v dalších oblastech východních Čech lesy houbami příliš neoplývají. „V Krkonoších je to hodně slabé, v okolí Borohrádku je velké sucho a ani v Železných horách to není žádná sláva. Říká se, že lepší situace je v Orlických horách a v Podkrkonoší - ale to mám jen z druhé ruky. Mně také nezbývá nic jiného než doufat, že se situace zlepší,“ povzdechla si mykoložka.