„V současné době je v Hradci asi šedesát dětskýc hřišť. Všechna jsou v souladu s normami Evropské unie,“ vzkazuje dětem a jejich rodičům Vlastimil Ondráček, vedoucí příslušné správy Technických služeb (TS) Hradec Králové.

Ještě před několika málo lety však nebyla situace tak růžová. Míst pro hraní bylo prý po městě málo. Mnohá navíc nevyhovovala předpisům, a proto se některá z nich rušila.

„V posledních třech letech se upravovala stávající hřiště a postavilo se několik nových, například v ulicích Čajkovského a Jungmannově,“ uvedl Vlastimil Ondráček.

Pro letošní rok plánují hradecké technické služby úpravu dopadových ploch. „Jedná se o nahrazení dosud užívaného písku umělým povrchem, konkrétně pryžovou dlažbou. Výměna bude provedena asi u dvaceti z celkového počtu míst na hraní,“ řekl vedoucí TS.

„Z toho důvodu právě probíhá výběrové řízení,“ dodal.

A kolik vůbec stojí takové jedno dětské hřiště? Cenové rozmezí je široké. Vždy totiž záleží na velikosti a vybavenosti konkrétního místa. U menších hřišť se cena pohybuje okolo 400 tisíc korun. Větší plochy si vyžadují samozřejmě i vyšší náklady. Jedná se pak zhruba o dva miliony korun. Pískoviště s pryžovou dopadovou plochou jsou ještě dražší.

Nevyhovující dětská hřiště hodlají letos zlikvidovat ve Smiřicích. „Snažíme se budovat nové dětské koutky. V polovině září chceme zprovoznit skatepark, na jehož vybavení jsme získali dotace z ministerstva vnitra,“ řekl starosta Luboš Tuzar.

Jitka Jelínková