Jdete na procházku po louce a vykoukne na vás nazelenalý plíšek. Trochu zapátráte v okolí a zjistíte, že nehluboko pod povrchem je polorozbitý hrnec, ve kterém je nakonec podobných plíšků přes 2 tisíce.

Poklad nevídané hodnoty, především z historického hlediska, i když to materiální také stojí za povšimnutí.

Takové štěstí potkalo Tomáše Kašpara ze Dvora Králové. Hrnec plný stříbrných denárů uložených do země zřejmě za vlády krále Vladislava (1158 – 1172) našel na louce už koncem dubna, zachoval se poctivě a nález oznámil.

Teď byl poklad krátce k vidění v Muzeu východních Čech, nyní je na řadě podrobný výzkum. „Už teď je jasné, že hodnota půjde do statisíců, je to skutečně díky své celistvosti jeden z největších pokladů tohoto typu na našem území," tvrdí archeolog Miroslav Novák z hradeckého muzea.

Kdysi v místě nálezu bývalo pole a hrnec se stříbrňáky částečně narušil pluh. „Zřejmě šlo o schovanou hotovost nějakého bohatého jedince. Dříve 
v neklidných obdobích si lidé takhle peníze schovávali," přemýšlí Novák.

Konzervace mincí probíhá velmi pomalu, v hrnci byly mince i ze slitiny stříbra a mědi, na každý kov musí být použitý jiný postup konzervace. „Myslím si, že na konci budeme schopni říci přesně, kdy byl poklad do půdy uložen," uzavírá archeolog.

Odměna? Nálezce si pár měsíců počká

Když někdo najde poklad v pohádce, rázem se mu změní život a stane se boháčem. Jak je tomu v reálném světě? „Nálezci samozřejmě odměna patří, bývá to deset procent z celkové hodnoty nálezu," vysvětluje postup archeolog Miroslav Novák z Muzea východních Čech. Hodnotu musí určit znalci, což se v tomto případě protáhne asi až do příštího roku. Nálezce, aby měl nárok na odměnu, musí nález ohlásit na příslušná místa do dvou dnů.