Pohádky o přístrojích, které pracují za vás a vy si jen ležíte, jsou stejně věrohodné jako kterýkoliv jednostranný postup zvolený v naději, že určitě zabere.

Pokaždé si vzpomenu na radu kamaráda lékaře, na kterého se jeden pán, na němž bylo zjevně na první pohled zřejmé, že není líný se najíst, obrátil s dotazem, co má dělat, aby zhubnul. Upocený specialista dietolog si ho změřil rychlým pohledem a odpověděl zcela natvrdo: především nežrat, jen s rozumem jíst.

Mnozí šampioni, kteří vyhráli nad svojí váhou, potvrdí, že úspěch je v kombinací několika vlivů. Odpovídající stravy, pohybu, ale především pevné vůle své rozhodnutí naplnit.

Coubertinovské olympijské heslo se tu dostává do poněkud upravené podoby. Je důležité zúčastnit se a vyhrát. A přesně tak, jako ve sportu, kdy je nutné vítězství obhájit, i tady je mnohem nesnadnější konečný váhový efekt zachovat. Pozor, i něco úplně nemožného je jednou z možností.

VLADIMÍR BURJÁNEK, publicista

Hubnout v soutěži? To je super, člověk tak má větší motivaci

Východní Čechy – Odborníci na stravování oceňují takové soutěže, jakou jsme pro čtenáře Deníku připravili. Cvičící jsou pod dohledem veřejnosti a to je motivuje.

„Je nutné upozornit soutěžící, že jenom ubývající kilogramy neznamenají vždy vítězství, je velmi důležité aktivovat svalovou hmotu. Hubnutí na kila patří mezi zastaralé metody hubnutí,“ upozorňuje populární dietoložka Kateřina Cajthamlová. Dodává, že výsledek několikatýdenního cvičení se u každého může projevit zcela jinak. „Například chroničtí dietáři nemusí na kilogramy zhubnout nic, ale mohou si tělo zpevnit a vytvarovat,“ pokračuje Kateřina Cajthamlová.

Důležité je podle ní následné dodržování zdravého jídelníčku a soutěžící by ani po skončení nynějšího klání neměli ukončovat svoji fyzickou aktivitu. „Pokud by se člověk opět dostal do starých kolejí, tak by mohl nakonec být ještě silnější než před samotnou soutěží,“ varuje odbornice na zdravou výživu Kateřina Cajthamlová. Důležité je i správné dodržování pitného režimu. „Lidé by se měli vyvarovat sladkých nápojů, kávy a alkoholu,“ upozorňuje odbornice.

Takže, i když jste se do soutěže Deníku nepřihlásili, můžete zkusit shodit kila spolu se soutěžícími. (du, kor)
.