Společnou řeč konečně našli zástupci radnice, organizátoři akcí ve Festivalparku a komise místních samospráv blízkých městských částí.

I letos budou harmonogramy vícedenních festivalů a časy ukončení produkcí přizpůsobovány tomu, aby byly minimalizovány dopady hluku na přilehlé městské části a obce.

Pokud se festival bude konat před dnem, který je pracovní, rytmy hudby musí skončit ve 23 hodin. Před víkendem či státním svátkem mohou pořadatelé hrát až do jedné hodiny ranní.

Největší festivaly ohroženy nejsou

„Zástupci komisí místních samospráv vyšli i letos velmi vstříc pořadatelům tradičních akcí, festivalům Rock for People a Hip Hop Kemp, tím, že souhlasili s prodloužením doby venkovních hudebních produkcí,“ vysvětlil společné stanovisko všech zúčastněných Josef Krofta, náměstek primátora pro kulturu.

U akcí, jejichž konání je letos povoleno po 23. hodině večerní či po 1. hodině ranní, se budou pořadatelé všech akcí snažit udržet hladinu hluku na nejnižší možné míře. U rockového festivalu Rock for People dojde po dohodě k prodloužení hudební produkce na venkovních pódiích ve dnech 4. a 5. července do druhé hodiny ranní. Hip Hop Kemp bude znít 17. srpna do půl třetí ráno a 18. srpna skončí produkce o půl hodiny dříve.

„Upravený návrh byl radě města předložen s drobným zpožděním proto, aby všichni zúčastnění měli příležitost se vyjádřit na společném setkání,“ upřesnil Josef Krofta.

V případě nerespektování časových omezení u nových akcí nebude jejich konání příště povoleno. V přilehlém okolí letištního festivalového areálu by mělo být více dbáno na úklid a pořádek, informována bude tradičně městská i státní policie.

V září se bude poprvé bilancovat

„Jsme rádi, že došlo k nějaké dohodě. U akcí, které jsme tu v minulosti již měli, jsme ustoupili, ale u nových jsme striktní a chceme, aby se dodržoval domluvený čas,“ uvedla Hradeckému deníku Hana Špatenková, předsedkyně KMS Pouchov – Věkoše.

Dodala, že v září se opět všichni sejdou, aby zhodnotili uplynulou sezonu a dohodli se na dalším festivalovém roce.

Zástupci Festivaparku jsou rádi, že s místními dospěli ke shodě. „S ohledem na nařízená hluková omezení je pro promotéry využitelnost areálu dost omezená. Jednak se pro návštěvníky stává akce nezajímavá, pokud by měla venkovní hudební produkce končit ve 23 hodin, případně v jednu hodinu. Ale hlavně i populární a známé kapely mají často v podmínkách, že jejich vystoupení musí být po půlnoci, kdy je například dostatečná tma na jejich světelné efekty a jejich show pak dostává jinou úroveň. Dostat potom na takový festival více známých kapel je skoro nereálné,“ vysvětlil nutnost prodloužené provozní doby areálu produkční ředitel Festivalparku Milliel Navrátil.

Poznamenal, že  ostatní festivaly a koncerty, které se chtěly do Festivalparku přesunout, museli odmítnout, což pro ně má silně nepříznivý ekonomický efekt. Pro zachování zmiňovaných festivalů to bylo však nezbytné.

„Město je rádo, že tu festivaly má. Chtěli bychom, aby z nich měli užitek i místní obchodníci, majitelé restaurací i hoteliéři,“ řekl Martin Soukup, náměstek primátora pro správu majetku.

Plánované akce ve Festivalparku

- Tunning sraz (27. a 28. dubna)
- Rally show (9. a 10. června)
- Rock for People (3. – 6. července)
- Play Fast Don´t (27. a 28. července)
- Pod Parou Fest* (2. – 4. srpna)
- Hip Hop Kemp (16. – 18. srpna)

* O akci není s definitivní platností ze strany pořadatelů rozhodnuto.