Královéhradecký kraj pomůže zadlužené obci Humburky na Hradecku bezúročnou půjčkou dva miliony korun. Bez pomoci kraje by obci hrozil bankrot. Půjčku, kterou by obec měla postupně splatit v letech 2014 až 2018, ve čtvrtek obci schválili krajští zastupitelé.

Vesnice se zhruba 350 obyvateli se do problémů dostala poté, co zainvestovala pozemky pro výstavbu rodinných domků a postavila kanalizaci.

Dluh obce činí přibližně deset milionů korun. Majetek k prodeji obec nemá. Půjčku od kraje obec použije na splacení části dodavatelského úvěru na stavbu infrastruktury pro domky.

Někteří krajští zastupitelé vyslovili obavu, zda obec bude schopná dluh vůbec splatit. Podle zástupce hejtmana Vladimíra Dernera (KDU-ČSL) by kraj neměl špatné a nezodpovědné hospodaření vedení obce řešit bezúročnou půjčkou. Starosta Humburk Lubomír Pešek připustil, že obec investiční záměr „přehnala“. „Situace není lehká. Ale nedělali jsme to proto, abychom se nějakým způsobem obohatili,“ řekl. Zastupitelům slíbil, že peníze obec kraji splatí.

Obec tvrdí, že v dalších letech bude schopna půjčky lépe splácet, protože se v ní bude díky nové výstavbě zvyšovat počet obyvatel a s ním i daňový výnos pro obec. „Zatímco k 1. lednu loňského roku jsme měli 331 obyvatel, nyní je to zhruba o dvacet lidí víc,“ uvedl Pešek nedávno v regionálním tisku.

Kraj pomoc Humburkám řešil už podruhé. Původně při březnovém zasedání zastupitelstva se jednalo o poskytnutí dotace dva miliony korun. Dotaci však zastupitelé odmítli a nyní se rozhodli pro půjčku.