Přesto je ráno tma dost dlouho na to, abychom bez předčasného vstávání mohli na jitřní obloze pozorovat planety.

Jupiter je vidět téměř po celou noc a ráno jej najdeme už na západě. Nad jihem svítí narudlý Mars a žlutavý Saturn. Nad jihovýchodním obzorem září jitřenka Venuše. Kousek od ní se v červáncích ztrácí planeta Merkur – tu můžeme zkusit najít třeba triedrem. Za příznivého počasí uvidíme, že planety jsou na obloze srovnané pěkně v řadě – podél dráhy Slunce, jíž hvězdáři říkají ekliptika. Počátkem února bude ráno okolo planet couvat srpek Měsíce. V polovině února Měsíc bude zase dorůstat na večerní obloze.

Také v hradeckém planetáriu změna střídá změnu. Zatímco v lednu jsme sledovali příběh vody a jejím prostřednictvím současně i příběh vesmíru, v únoru nás čeká úplně jiné téma. Planetárium totiž dovoluje nejen cestování vesmírnými dálavami. Tentokrát se vrátíme v čase do první poloviny 19. století, kdy se loď HMS Beagle vedená kapitánem Fitzroyem vydala na druhou průzkumnou expedici. Přírodovědec Charles Darwin, který se expedice zúčastnil, později na základě svých pozorování došel k teorii o vývoji živých organismů přírodním výběrem.

Spolu s expedicí navštívíme Galapágy i polární oblasti, zažijeme zemětřesení, ponoříme se pod hladinu moře a vnikneme i do nitra buněk živých organismů. Ve spojení s prostorovým zvukem a krystalicky čistým obrazem, který diváky zcela obklopuje, je tato výprava za historií života skutečně nezapomenutelným zážitkem.

Podrobnosti o dění na hvězdárně i na obloze najdete na webu: www.astrohk.cz.

Jan Veselý, Hvězdárna a planetárium Hradec Králové