Ve dnech 22. a 23. října bude na večerní obloze pozorovatelné krásné seskupení Měsíce, Saturnu a Jupiteru. V neděli 25. 10. ve tři hodiny ráno končí platnost středoevropského letního času. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete také na našich webových stránkách www.astrohk.cz.

Planetárium můžete jako obvykle navštívit při některém z našich programů. Expozici ve foyer digitálního planetária doplňuje výstava Pravěk očima Petra Modlitby, která představí pohled na dávnou minulost naší planety v podání jednoho z nejuznávanějších nástupců slavného malíře Zdeňka Buriana. V prvním patře budovy digitálního planetária si můžete prohlédnout umně zhotovené Papírové modely kosmické techniky.

V sále digitálního planetária se v sobotu 10. října od 17 hodin koná přednáška Klenoty chilské oblohy, kde vám Petr Horálek na krásných fotografiích představí nejpozoruhodnější úkazy a objekty, které lze spatřit z chilských observatoří ESO.

Pořady v digitálním planetáriu nabídnou film Zemětřesení: Důkaz o nepokojné planetě (středy od 18:30) a Život - příběh vesmíru (pátky od 18:30). V sobotu pak planetárium pozve na dětský program s pohádkou Lucie a tajemství padajících hvězd (od 15 hodin) a podvečerní program s filmem Buňka! Buňka! Buňka! (19:00). Mimořádně se budou konat také dva prázdninové dětské programy s pohádkou Se zvířátky o vesmíru, a to ve středu 28. 10. a v pátek 30. 10. od 15 hodin.

S ohledem na aktuálně přijímaná opatření v souvislosti s výskytem onemocnění covid-19 jsou programy konané v budově hvězdárny do odvolání zrušeny. Pro případné aktuální změny u jednotlivých programů sledujte webku www.astrohk.cz.

Vladimír Socha, Hvězdárna a digitální planetárium Hradec Králové