Údržba je prováděna každý rok. Zaměstnanci hvězdárny čistili přístroje a uklízeli interiér. Pro uzavření hvězdárny je nejvhodnější právě období prázdnin. „V létě není úplná noc, pozorování oblohy je tedy obtížnější," vysvětlil ředitel  hvězdárny František Hovorka.

Lákadla hvězdárny se nezměnila. Ve středu,  v pátek 
a v sobotu od osmi hodin večer je pro návštěvníky připraven večerní program. Zahrnuje pozorování letní oblohy v planetáriu, prohlídku aktuální výstavy či ukázku dalekohledu. Za dobrého počasí po programu následuje pozorování večerní oblohy. „Pozorování je pro lidi nejpřitažlivější, když je na obloze nějaký zajímavý úkaz," dodal František Hovorka.

V sobotu od čtyř hodin odpoledne se učí děti o vesmíru prostřednictvím pohádek. O dětský program je největší zájem na jaře a na podzim. „Často se k nám návštěvníci ani nevejdou," řekl František Hovorka.

Letos na podzim čeká hvězdárnu a planetárium velká změna. Ke stávající budově přibude nové digitální planetárium. Svým tvarem bude zvenku připomínat mimozemskou kosmickou loď. Zevnitř bude mít tvar polokoule. Kruhový sál planetária s nakloněným hledištěm pojme až stovku lidí.

„Díky novému planetáriu nabídneme návštěvníkům procházku po hvězdné obloze a vesmíru. Bude to pro nás doslova skok o jednu dimenzi," uvedl Jan Veselý z planetária.

Digitální planetárium by mělo být hotové na konci roku 2014. Cena se vyšplhá přes 100 milionů korun.

Michaela Horynová