Rallye Paříž–Dakar – 30 let

výstava papírových modelů

Ještě do konce září bude otevřena výstava k 30. výročí Rallye Paříž–Dakar. Na výstavě jsou papírové modely především vozů Tatra, jsou tu ale i vozy soupeřů. Součástí jsou i plakáty, fotografie, knihy, novinové články a přehled vítězů všech ročníků. Vystřihovánky několika modelů je na výstavě možné zakoupit. Výstava byla zahájena 21. července a potrvá do 30. září 2008.


čtvrtek 11. září 2008 9 – 18 hodin
pátek 12. září 2008 9 – 18 hodin
sobota 13. září 2008 9 – 12 hodin
fyzikální, matematické, chemické a astronomické experimenty, pozorování

Hrajme si i hlavou

(pořádá Univerzita Hradec Králové)

Na Tylově nábřeží a náměstí Svobody se koncem druhého zářijového týdne koná první ročník akce „Hrajme si i hlavou“. Vyučující a studenti Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, ve spolupráci s partnery, připravili pro širokou veřejnost, žáky a studenty hrátky s přírodními vědami. Jsou připraveny přednášky plné pokusů a zajímavých experimentů z Fyziky, Matematiky, Chemie a Astronomie. Astronomický stánek připravila Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové. Za příznivého počasí budeme pozorovat Slunce a v přilehlém parku si školní výpravy vytvoří malou, tři sta kroků dlouhou planetární stezku. Další podrobnosti najdete na internetu: http://pdf.uhk.cz/kfyi/hrajmesi/


sobota 20. září 2008 18:00
astronomická přednáška

Hvězdy v mýtech, náboženstvích a v umění

(Obraz kosmu v kultuře lidstva IV)
přednáší RNDr. Jan Tomsa

Po prázdninách pokračuje cyklus Obraz kosmu v kultuře lidstva čtvrtou částí. Po Slunci, Měsíci a planetách přicházejí tentokrát na řadu hvězdy. Astronom RNDr. Jan Tomsa se historií astronomie zabývá systematicky. Po cyklu přednášek o astronomii v historických obdobích od počátku středověku přes renesanci, baroko, období osvícenství až po astronomii z doby průmyslové revoluce, přišel autor s novým dělením podle nejvýznamnějších nebeských těles. Protože jednotlivé části jsou tematicky uzavřené, mohou si posluchači vybrat i jednotlivé přednášky, aniž by ztratili souvislosti.

pátek 26. září 2008 22:00

Noc evropských vědců na hvězdárně v Hradci Králové

Na královéhradecké hvězdárně se během Noci vědců již tradičně koná mimořádné pozorování noční oblohy. Za příznivého počasí se návštěvníci mohou těšit na planetu Jupiter a zajímavé objekty podzimní oblohy.

sobota 27. září 2008 18:00

přednáška k Mezinárodnímu roku planety Země

Velká vymírání v dějinách planety
(role srážky mimozemského tělesa s naší planetou)
přednáší: Mgr. Vladimír Socha

Biolog a paleontolog Vladimír Socha navazuje na svou předchozí přednášku o vývoji života na Zemi. Tentokrát se zaměří na „katastrofické“ úseky vývoje, kde mohly jistou roli sehrát dopady asteroidů či komet na zemský povrch. Nejznámějším takovým obdobím je rozhraní druhohor a třetihor, kdy ze zemského povrchu zmizeli dnes tak populární dinosauři.

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM
v Hradci Králové
Zámeček 456, 500 08 Hradec Králové
tel.: 495264087, 495270959, www.astrohk.cz