Rádi bychom zvlášť upozornili na následující akce určené pro veřejnost:


MIMOŘÁDNÉ POZOROVÁNÍ

pondělí 1. prosince 2008 16:30
Zákryt Venuše Měsícem

První prosincový večer nás čeká velkolepé předvánoční nebeské divadlo, kvůli němuž se vyplatí opustit útroby nákupních lidojemů a vydat se na hvězdárnu nebo do tmy za město. Nad jihozápadním obzorem se sejdou planety Jupiter a Venuše s Měsícem. Venuši Měsíc dokonce na chvíli zakryje. Venuše je ze všech planet nejjasnější a prvního prosince budeme s postupujícím soumrakem moci pozorovat, jak se k ní blíží tenký srpek Měsíce. V 17:14,5 SEČ Venuše zmizí za Měsícem, zpoza Měsíce vystoupí v 18:28,7 SEČ. Údaje platí pro Hradec Králové, pro jiná místa na našem území se liší řádově v minutách. Na hvězdárně v Hradci Králové bude obraz z dalekohledu přenášen videokamerou na monitor, takže nejzajímavější fáze úkazu, kterými jsou kratičké chvíle, kdy Měsíc svým okrajem zakrývá Venuši, budou moci sledovat všichni návštěvníci. Pozorování začíná v 16:30 a samozřejmě se koná jen za příznivého počasí.


PŘEDNÁŠKY

sobota 6. prosince 2008 17:00

kosmonautická přednáška
Kosmonautika 2008
(rok úspěchů i nezdarů)
přednáší Mgr. Karel Bejček

Letošní rok byl na události v kosmonautice bohatý. Česká republika se stala členem ESA –Evropské kosmické agentury. Získali jsme tak přímou účast naší vědy a techniky na kosmonautických programech této agentury. Na přednášce se blíže pohovoří o programech ESA. ESA letos měla něco jako svátek, po mnoha letech práce byla vypuštěna úspěšná dopravní loď ATV – Jules Verne, která byla půl roku připojena k mezinárodní pilotované stanici ISS.

K ISS se dvakrát vydaly také raketoplány Američanů (NASA, STS-122 a STS-123), kdy astronauté úspěšně dostavovali a opravovali ISS. Rusové poslali dva Sojuzy k ISS (Sojuz TMA-12 a Sojuz TMA-13). Při květnovém návratu 16. posádky ISS, Whitsonová (USA), Malenčenko (Rusko), Yi (kosmonutka Jižní Koreje), v Sojuzu TMA-11 došlo k velmi riskantnímu přistání, kdy byly ohroženy životy členů posádky. Nakonec přistáli sice tvrdě, ale vrátili se. Poté nastala velká práce zjistit, co se tam nahoře událo. Poslední návrat Sojuzu TMA-12 v říjnu byl už perfektní. Po tříleté přestávce se probudili Číňané a provedli svůj další kosmický let. tři Taikonauti letěli s lodí ShenZhou-7 na dráze kolem Země. Rozhodně to nebyl let Číňanů na Měsíc, jak byl psáno v některých novinách.

Výzkum Marsu stále probíhá a letos na Marsu přistála další úspěšná sonda Phoenix, dílo JPL NASA. Zahrála si tam na krtka a hrabala vzorky půdy, také našla vodní led. Jak led, tak i půdu podrobně prozkoumala. Výsledky byly radiově poslány na Zemi. O Marsu začínáme mít stále lepší informace. Je to velmi zajímavá planeta.

sobota 13. prosince 2008 17:00

závěrečná přednáška cyklu k Mezinárodnímu roku planety
Země
Vývoj člověka

(od pazourku po misi Apollo)
přednáší Mgr. Vladimír Socha


Již nejméně třetí generace žáků se učí na začátku 2. stupně základní školy stále stejné schéma vývoje člověka. Podle toho přišel nejdříve australopiték, poté člověk zručný, následně člověk vzpřímený a po něm neandrtálec a sám člověk rozumný.

Tato dříve jednoduše vypadající následná řada však již dlouho neodpovídá pravdě. Tedy přesněji, neshoduje se s novými poznatky paleontologů a archeologů. Vývoj lidského rodu nebyl nikdy veden přímočaře, po přesně vytyčených stezkách. Rozhodně neměl podobu postupného směřování od primitivnějších forem k dokonalejším, na jejichž konci stojí samozvaný pán tvorstva z poddruhu Homo sapiens sapiens.

Jak moc se však změnil pohled na problematiku vývoje člověka za posledních zhruba 20 let? Co z učebních osnov ještě stále platí a co už je dávno překonanou hypotézou? Kdy se od naší vývojové linie oddělili šimpanzi? Byl opravdu australopiték naším předchůdcem? Kdo byl prvním velkým cestovatelem a opustil naši kolébku Afriku? Vyhubili naši předkové neandrtálce v jakési první velké pleistocénní válce? Máme v sobě dosud jejich geny? A kam asi povede další vývojová cesta člověka, který již opustil svou rodnou planetu?

Na všechny tyto, ale i mnohé další otázky bude hledat odpovědi přednáška Vývoj člověka – od pazourku po misi Apollo.

HVĚZDÁRNA
A PLANETÁRIUM

v Hradci Králové
Zámeček 456,
500 08 Hradec Králové
tel.: 495264087, 495270959, www.astrohk.cz