Zažít cestu vesmírem na Mars nebo k Jupiteru a přitom se nehnout z Hradce? Pokud se plány kraje a hvězdárny uskuteční, mohlo by to být za několik měsíců skutečností.

Splnění snu by umožnilo digitální planetárium, které má za 70 milionů korun vzniknout v nové budově vedle stávající hvězdárny a planetária na kopci sv. Jana nad Hradcem Králové. Podmínkou je však dotace z prostředků Evropské unie, kterou kraj podává. „Počítáme s tím, že bychom mohli získat až 80 procent nákladů. Pokud půjde všechno hladce, tak by první stavební práce mohly začít koncem roku,“ domnívá se krajský radní Jiří Nosek.

Pokud kraj peníze z Evropy nezíská, hodlá se zaměřit na úpravu stávajícího planetária z roku 1958. To však dokáže promítat jen noční oblohu. „Digitální planetárium je kvalitativně něco úplně jiného. Promítá se na polokouli několika projektory. Z astronomie dovede třeba nasimulovat let i přistání na Jupiteru, nebo návštěvníci proletí černou dírou. Promítací prostor však nemusí sloužit jen astronomii, ale pro demonstraci dějů z různých vědních oborů. Návštěvník se dostane třeba i do oceánu a bude moci sledovat podmořský život. Nebo projede tepnou až do srdce a podobně,“ přiblížil kouzla digitálního planetária ředitel hradecké hvězdárny František Hovorka.

Hradecká hvězdárna je atraktivním zařízením i bez digitálního planetária. Ročně poskytne zábavu a poučení desítkám tisíc návštěvníků. „Na hvězdárně vám mnohé z tajů oblohy rádi odhalíme a váš pohled na objekty noční oblohy obohatíme s využitím přístrojového vybavení. A pokud se podaří digitální planetárium, pak s vámi vesmír navštívíme,“ láká k návštěvě hvězdárny už nyní její pracovník Miroslav Krejčí. A to i přesto, že letošní rok je na zatmění Měsíce či Slunce velmi skoupý. Planety však bude možné sledovat dobře.

Více o snaze zřídit v Hradci digitálním planetárium najdete zde.