VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je počet toalet důležitější než kvalita vzdělání?

Hradec Králové - Směřuje školský zákon a celá reforma školství správným směrem? Tuto otázku si pokládají ředitelé základních škol na Hradecku.

30.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Šimánek Vít


Zákony odvádějí pozornost pedagogů od jejich základního úkolu, a tím je vzdělávání žáků. Stále se zvyšující důraz na práva dětí a nedostatečné vymezení jejich povinností se stává dle odborníků největším problémem, který lze řešit mnohdy jen obtížně.

„Řídím se pouze smysluplnými vyhláškami. Když se tu objeví člověk s tím, že něco nedodržuji, budu rád, že mi poradí, jak to vyřešit. V tomto školství by bylo vážně hloupé, kdybychom se i my chovali nesmyslně,“ řekl ředitel Základní a mateřské školy Nový Hradec Petr Cvrček.

Největší nepříjemností jsou neúměrně vysoké náklady na dodržování bezpečnosti a ochrany způsobu práce, hygieny a požární ochrany. Tyto částky se pohybují ve statisících, což je pro většinu škol na Hradecku přinejmenším nepříjemné. Týká se to například vybavení hřišť a zahrad.

Umělecké školy však trápí hlavě plnění učebních plánů. Právě ty jsou totiž z hlediska nákladů nejnáročnější.

„Zatím se nám daří plány dodržovat, ale zmenšující se objem finančních prostředků na jejich realizaci je bolestí všech uměleckých škol,“ uvedl Petr Fiala, ředitel Základní umělecké školy, Habrmanova.

Zcela nesmyslné je financování provozních zaměstnanců škol. Odvíjí se nepochopitelně od počtu dětí.

„Ve výsledku to znamená, že odchodem jednoho žáka z každé třídy bych měl snížit i počet uklizeček, školníků a dalších zaměstnanců. Ve skutečnosti k žádnému snížení provozu nedojde, protože plocha na úklid je přece stále stejná,“ sdělil Eduard Hlávka, ředitel Základní a mateřské školy Štefcova.

Většina ředitelů mateřských škol si stěžuje na nepropojenost školských zákonů a vyhlášek vůči oblasti sociální. Matkám na mateřské dovolené je prý umožněno, aby dítě dávaly do školky jen na čtyři hodiny denně, nebo pět dní v měsíci, ale na toto dítě už škola dostane pouze poloviční normativ.

I hygiena zde má velký vliv. Její požadavky na počet WC a umyvadel nebere v potaz, že je rozdíl mezi počtem dětí zapsaných a do školky opravdu docházejících. Nehledě na to, že jdou na toaletu dle potřeby, a ne všechny najednou. Pro splnění normy tedy musí být ve třídách vždy jeden záchod na pět dětí.

Oproti mateřským školám vidí situaci smířlivěji někteří ředitelé škol základních.
„Na tvorbu vyhlášky máme vliv také my samotní. Vše do předpisů přece nelze dát, a co nevyhovuje jedné škole, druhé může připadat samozřejmé,“ dodal Petr Fiala. (pk)


30.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel
19

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel

TOBIÁŠ SEIDL přišel na svět 11. prosince ve 21.16 hodin. Měřil 51 cm a vážil 3200 g. Velice potěšil rodiče Michaelu a Jakuba Seidlovy z Hradce Králové. Doma se také těší sestřička Vanesa.
8

OBRAZEM: Vítáme v uplynulých dnech narozená miminka

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Smiřičtí byli po deseti zápasech bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. B třída: „To tu nepamatuje nikdo,“ říká vedoucí týmu Tarantík.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Nominujete. Kraj hledá mistry tradiční rukodělné výroby

Královéhradecko - Do konce ledna příštího roku přijímá Královéhradecký kraj nominace na titul Mistr tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT