„V tomto týdnu máme k dispozici výsledky rozborů vzorků vody odebraných v pondělí 1. července na koupalištích ve volné přírodě Trutnov – Dolce, Vrchlabí – Vejsplachy, na nádržích ke koupání Heřmánkovice – Koupálo Janovičky, Teplice nad Metují, Dvůr Králové nad Labem – Tyršovo koupaliště, Mladé Buky – Sejfy a o den později na koupališti WAKE PARK v Hradci Králové – Plačicích," vyjmenovala Veronika Krejčí, mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. Potvrdila, že všude je voda vhodná ke koupání.

Naopak zhoršená kvalita voda, a to z důvodu zvýšeného výskytu sinic, se zjistila na Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě. Tam se odebíraly vzorky první červencový den. „Doporučujeme se po koupání osprchovat čistou vodou," radí Veronika Krejčí.

Ve všech umělých koupalištích v Královéhradeckém kraji je voda ke koupání vyhovující. Výsledky laboratorních vzorků jsou však platné především k uvedenému datu odběrů. U koupališť ve volné přírodě, nádrží ke koupání a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody ke koupání v důsledku přívalových srážek.

„Upozorňujeme také, že jakost vody je sledována pouze na vodních plochách uvedených na našich webových stránkách. Na ostatních vodních plochách není kvalita vody monitorována a koupání je zde na vlastní nebezpečí!" upozorňuje mluvčí hygienické stanice.

Hygienici žádají, pokud zaznamenáte zdravotní obtíže v souvislosti s koupáním, informujte je prostřednictvím dotazníku. Zajímají je jakékoli zdravotní problémy včetně vyrážky či svědění spojené s koupáním, tak i informace o zdravotních problémech spojených s koupáním na ostatních, nesledovaných přírodních vodních plochách nebo v umělých koupalištích – bazénech. Můžete tím přispět k dalšímu zvýšení kvality koupacích vod.

Nepřehlédněte: Festival bez masa. Místo klobás jí metalisté vegan burgery a buchtičky s krémem

Na festivalu Obscene Extreme se masa nenajíte, k dostání jsou pouze vegetariánské a veganské pokrmy. | Video: Deník/Jan Braun