„Dá se určitě říct, že velkých obchodů hlavně s potravinami je v Hradci hodně, žádné stížnosti od lidí ale nechodí,“ prohlásil Václav Svoboda, mluvčí Magistrátu města Hradce Králové.

„O postavení nových obchodních center rozhodují sami investoři, a to na základě vlastního zhodnocení situace na trhu. Město do volné soutěže nezasahuje. Pouze stanovuje podmínky využití pozemku, o který je zájem,“ dodal Václav Svoboda.

Mluvčí dále uvedl, že město vítá výstavbu obchodů ve spojení s prostory pro bydlení.

Obyvatelé bývalého okresu se shodují na tom, že hypermarketů už je v Hradci příliš. Současně však většina lidí přiznává, že lépe se jim nakupuje právě v nich.

„Přednost dávám nakupování ve větších obchodech, kde je také pestřejší nabídka zboží. Nemám však žádné vyložené oblíbené centrum. Jdu tam, kde to mám zrovna při cestě. Občas ale zajdu i do nějakého menšího krámku, kde vím, že seženu, co potřebuji,“ řekla Jana z Hradecka.

Starší lidé preferují nakupování v obchodech, kde to znají a jsou zvyklí tam chodit.

„Když je ale něco ve výraznější slevě v některém hypermarketu, tak se tam jdu podívat. Jsem v důchodu, takže mám čas vystát si i delší frontu,“ přiznala šestapadesátiletá Miroslava z Hradecka.

Úbytek zákazníků zaznamenaly menší prodejny už dříve, v současné době jich naopak přibývá.

„Lidé k nám chodí hlavně ve všedních dnech, kdy potřebují koupit jen základní věci. Zjistili, že takhle můžou ušetřit. Ve velkých obchodních centrech se totiž nechají snadno zlákat cenovými akcemi a utratí i za to, co nutně nepotřebují,“ vysvětlil Jan Levínský, vedoucí hradecké prodejny Erko.

Svou budoucnost nevidí menší prodejci nijak černě.

„Podle mého názoru nám již stálí zákazníci ubývat nebudou. Spíš si myslím, že velcí obchodníci začnou bojovat mezi sebou,“ odhaduje Jan Levínský.

Nyní je ve výstavbě přímo v Hradci Králové budoucí pasáž Amádeus. Centrum bude stát v blízkosti supermarketu Tesco a svým návštěvníkům nabídne mimo jiné odchůdky s oblečením.

Město by podle Václava Svobody nebránilo zastavění plochy v blízkosti Všesportovního stadionu prostorami pro bydlení nebo obchody. Jitka Jelínková (jj)