„Nový stavební zákon, který platí od prvního ledna 2007, totiž stanovuje různé postupy v udělování povolení, jež závisejí také na velikosti zastavěné plochy,“ řekl Vladimír Jeřábek, vedoucí stavebního odboru hradeckého magistrátu. To prý do celého procesu vnáší určitý chaos, jelikož systém není dosud zcela zaběhnutý.

„Pokles žádostí o povolení ke stavbě domků jsme však nezaznamenali. Naopak bych řekl, že jich ve srovnání v loňským rokem přibylo. Ani změna DPH se nijak zvlášť neodrazila na počtu zájemců o nové bydlení,“ uvedl Vladimír Jeřábek.

Trochu jiný trend však sledují banky. „Od začátku tohoto roku nám ubylo žadatelů o poskytnutí úvěru na bydlení, což přičítáme hlavně změně DPH,“ sdělila úvěrová analytička hradecké pobočky Hypoteční banky Iva Sedílková.

Jitka Jelínková (jj)

Anketa: Máte hypotéku?

Martina Andělová

prodavačka, 24 let

Ano hypotéku mám – tedy téměř. Hodláme koupit byt, a tak nám vlastně ani nic jiného nezbývá. Rozhodli jsme se pro banku, kde máme běžné účty, taky proto, že má podle nás nejvýhodnější podmínky.

Kristýna Čepelková

prodavačka, 23 let

Ne, hypotéku nemám. A ani ji díky bohu nepotřebuji. Mám totiž dům v osobním vlastnictví, takže problémy s bydlením řešit nemusím, a za to jsem moc ráda.

Miroslav Tesař

živnostník, 28 let

Hypotéku mám a budu ji splácet ještě přes dvacet let. Snažil jsem se postavit dům bez ní, ale peněz bylo málo, takže jsem se rozhodl získat potřebné peníze právě prostřednictvím hypotéky.

Pavel Švojgr

software developer, 25 let

Plánuji hypotéku na byt, kterou budu splácet přibližně pětadvacet let. Vybral jsem si ji u společnosti, se kterou jsem spokojen a kde mám už dlouho stavebko i účet.

Ivo Šroler

IT technik, 26 let

Hypotéku potřebuji na pořízení vlastního bytu, ale ještě nevím, u kterého finančního ústavu si ji vezmu. Splácet ji budeme s přítelkyní přibližně třicet let, což je dlouhá doba, ale nedá se nic dělat.

Radka Janů

studentka, 23 let

Chtěla bych si koupit dům, na který je potřeba hodně peněz. Splácet to budu asi tak 40 let, protože jako učitelka nebudu mít nikdy moc peněz, abych si ho mohla pořídit za hotové.