Každoroční rekonstrukci marného boje Rakušanů a Sasů proti pruské armádě z července 1866 si v sobotu na Chlumu nenechalo ujít na dva tisíce lidí. Největším nepřítelem bylo letos počasí, kvůli nesnesitelnému vedru bitvu organizátoři dokonce zkrátili. „Litovala jsem hlavně aktéry v těch dlouhých uniformách, my se aspoň mohli vybavit slunečníky a lahvemi s vodou," vyprávěla po skončení bitvy paní Alena se syny.

Vojáci až z USA

Rok před jubilejním 150. výročím střetnutí vojsk Pruska, Rakouska a Saska se na bojiště sjelo na čtyři sta vojáků  nejen z Česka. Rekonstrukce největší a nejkrvavější bitvy na českém území se zúčastnili také vojenští nadšenci z Rakouska, Německa, Polska a USA. Tentokrát pořadatelé divákům nachystali ukázku z účasti saského expedičního sboru prince Alberta Saského.

Přijel i herec Budař

Průběh bitvy dokresloval mluvený komentář, který divákům vysvětloval historické souvislosti jednotlivých vojenských manévrů či prozrazoval různé bitevní zajímavosti. Přítomní se tak mimo jiné dozvěděli, že Prusové na opravu jediného – Sasy strženého – mostu použili dveře od blízké stodoly či že mezi hlavní pruské trumfy v bitvě patřily pušky zvané jehlovky.

Akci navštívil i herec a režisér Jan Budař, který se s pořadateli domluvil, že příští 150. výročí bitvy využije pro natáčení své připravované pohádky Největší tajemství Leopolda Bumbáce. Hrát by v ní měli Ondřej Vetchý, Petr Nárožný nebo Viktor Preiss.