Nechat ostříhat svého mazlíčka není levná záležitost, ale stříhat psa doma nemusí být lehké


„Zájem o úpravu je samozřejmě závislý na ročním období. Nejčastěji je právě na jaře a v létě. Před zimou chtějí majitelé srst svých mazlíčků jen zkrátit,“ říká Michaela Hronešová z hradecké veterinární kliniky.

Není pes jako pes

Potřeba úpravy srsti se odvíjí jak od plemene, tak od typu srsti. „Majitelé dávají své mazlíčky stříhat pravidelně, přibližně každé tři až čtyři měsíce, někteří klienti i častěji. Pejsky nechávají stříhat jak z praktického hlediska, tak z estetického. Každý majitel si přeje, aby jeho mazlíček vypadal a cítil se skvěle,“ pokračuje Hronešová.

Kadeřnické salony navíc nabízejí kromě stříhání řadu doprovodných služeb. Jedná se o odstranění klíšťat, blech, zkracování drápků nebo ošetření análních žlázek. Svému čtyřnohému mazlíčkovi můžete objednat třeba i speciální koupel nebo kosmetický zábal.

Občas bývá zájem dokonce o barvení srsti, to však veterinární lékaři ze zdravotního hlediska příliš nedoporučují.

Zvíře je dobré na stříhání připravit

„Ve většině případů snášejí zvířátka úpravu srsti velmi dobře. V případě problémového jedince vyžaduji přítomnost majitele a společně se snažíme zvíře uklidnit. Pokud je pes nezvladatelný i za přítomnosti majitele, tak se bohužel ostříhat nedá. Jedině pak za použití sedativ, ale ty v našem salonu nepoužíváme,“ říká Lucie Horáčková z psího salonu Zuza.

Zvíře lze však na stříhání snadno připravit vhodnou výchovou. Pes zvyklý na pravidelné česání, mytí a případně i zvuk fénu se nebude u psího kadeřníka cítit tak nesvůj jako ten, který je těmto úkonům podroben poprvé.

Ceny stříhání se pohybují podle velikosti psa, délky srsti a také náročnosti střihu. Úprava srsti tudíž nemusí být pro všechny majitele levnou záležitostí.

„Pro domácí potřebu majitelé dávají přednost spíše praktickému střihu, ale měl by samozřejmě i k něčemu vypadat. Někteří mívají i různá speciální přání, aby se jejich pejsek odlišoval od ostatních. Na výstavu je to jiné, střih by měl pokud možno odpovídat standardu plemene,“ dodává psí kadeřnice Martina Komínová.

Samozřejmě stejně jako u kadeřníka si ve psím salonu připlatíte i za mytí a fénování. Průměrně tak za ostříhání čtyřnohého mazlíčka zaplatíte od 200 do 1000 korun.

„Podle mého názoru jsou majitelé ochotni investovat do kvalitní úpravy svých pejsků, protože se stříháním doma mají většinou problémy, pejsek se jim vrtí a nedaří se jim vytvořit kvalitní střih. Určitě si myslím, že zájem o kosmetickou úpravu psů poroste,“ dodala Michaela Hronešová.

Zájem o stříhání není jen mezi pejskaři. Mezi návštěvníky kadeřníků patří dokonce i kočky a dlouhosrstí hlodavci. Ne všechny salony však úpravu srsti podobných mazlíčků nabízí, a proto je vhodné informovat se o dostupnosti těchto služeb před návštěvou salonu.

Eliška Dokulilová