Nejdražší stavba hradecké historie začala letos v únoru. Teď už z velké části stojí tribuny a pracuje se na jejich zastřešení. „Nyní čeká stavbaře překonání dvou důležitých milníků, kterými jsou dokončení monolitické konstrukce a navrácení ikonických lízátek na jejich původní místo. Pokud plány nepřekazí počasí, mělo by se tak stát už v polovině prosince,“ věří mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Unikátní osvětlení je jediný prvek z původního stadionu, který se město rozhodlo zachovat. „Lízátka, neboli typické osvětlení, jsou dominantou celé multifunkční arény. Během výstavby byla všechna postupně sundána a v rámci repase byly vyměněny zkorodované a narušené části a díly,“ popisuje náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek.

Pomohou čtyři jeřáby

Nové reflektory, které budou osvětlovat fotbalový trávník, budou využívat úsporná LED svítidla. „Finálním krokem je provedení nové povrchové úpravy lízátek,“ dodává Řádek. Čtveřici lízátek technici demontovali loni v září, od té doby jsou uložena u stadionu a postupně se pracovalo na kompletní renovaci 47 let starých symbolů hradeckého fotbalu. Dvě lízátka už mají finální černo-bílý vzhled, u zbývající dvojice by mohly například delší mrazy zkomplikovat dokončení repase.

Vztyčování lízátek 1975.Rok 1975Zdroj: FC Hradec Králové

Pokud to počasí umožní, měly by přes 50 metrů vysoké stožáry završené kruhovými světelnými rampami stát už zhruba za tři týdny. Na vztyčení více než 40 tun vážících kolosů budou potřeba hned čtyři jeřáby. „Použije se k tomu mobilní jeřáb s nosností až 250 tun a tři menší jeřáby,“ vysvětluje Kateřina Rohlíčková.

Pojďte se s námi podívat na stavbu nového sportovního svatostánku v Hradci Králové. Stavba multifunkční arény pro 9 300 diváků roste jako z vody. Hotovo má být v létě příštího roku.
Hradec staví stadion za stovky milionů. Sponzoři či údržbáři zatím chybí

Stadion roste jako z vody a z budoucí herní plochy už zmizely dva ze čtyř věžových jeřábů. Stavbaři teď dokončují betonáž monolitické konstrukce. „Ta bude hotova do konce listopadu. Vedle monolitů se momentálně pracuje i na kanalizaci pod tribunami, probíhá realizace rozvodů vzduchotechniky v západní tribuně a také pokládka hydroizolace na střeše této tribuny,“ upřesňuje pokroky na stavbě za firmu Strabag Daniel Novotný.

Postupně se dozdívá, připravuje se montáž oken. V okolí budoucí arény se už pokládá vodovod nebo dešťová a splašková kanalizace. Celá stavba má být hotová už příští rok na konci června. Původně to mělo být o dva měsíce dřív, ale konsorcium firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont se kvůli nárůstu cen a problémům s dodávkami materiálu dohodlo s městem na posunu termínu dokončení a zvýšení ceny o 59 milionů korun bez daně. Současně se ale firmy zavázaly, že navíc zbourají starou tribunu, vybudují šatny pro mladé fotbalisty a že zvýší kapacitu stadionu z původních 8000 na 9300 míst k sezení.