Necháte se za volantem občas zlákat rovnou a prázdnou silnicí k překročení maximální dovolené rychlosti? Pak zpozorněte. Obce a města v Královéhradeckém kraji totiž stále častěji využívají proti takovým řidičům radary. Deník pro vás zmapoval místa v regionu, kde můžete dostat pokutu za příliš rychlou jízdu.

Kvůli překročení rychlosti v místech, kde jsou stálé radary, platili pokutu jen za první pololetí letošního roku desítky tisíc řidičů. Města, která radary využívají, tak na pokutách získávají miliony korun.

Nechtěl rychlá auta. Nainstaloval si ceduli upozorňující na radar.
Nechtěl rychlá auta. Nainstaloval si ceduli upozorňující na radar

Ze všech měst v kraji mají nejvíce radarů v Novém Městě nad Metují. Stacionární zařízení pro měření rychlosti jsou instalována v ulicích Dobrušská, Halínská, Náchodská, Nahořanská a T. G. Masaryka. Od loňska je radar i v další bráně do Orlických hor – v Dobrušce. „Došlo k výraznému zpomalení dopravy,“ pochvaluje si mluvčí dobrušské radnice Leoš Dragúň.

To, že obce díky radarům dokáží vybrat hodně peněz, potvrzují následující data. Například v Dobrušce, kde je jediný radar na křižovatce silnice II/298 a ulice Mělčanská, letos řidiči za více než deset tisíc přestupků dostali pokuty v celkové výši přes deset milionů korun. A to přitom v zimním nouzovém stavu nebyl radar vůbec zapnutý.

Zatímco v některých částech Královéhradeckého kraje najdete radary skoro v každé obci, ve dvou okresech zatím nejsou stacionární radary vůbec. Hned na sedm úsekových měření mohou řidiči narazit v okolí Dvora Králové nad Labem. Kromě samotného patnáctitisícového města využívají radar třeba v Choustníkově Hradišti, které leží přímo na hlavním tahu z Hradce Králové do Trutnova.

Právě tam letos zaznamenali nejvyšší dosaženou rychlost ze všech sedmi měřených úseků na Královédvorsku. Neznámý řidič tam prolétl obcí rychlostí 117 kilometrů za hodinu. Ještě o tři kilometry rychleji pak prolétl řidič kolem radaru v Mladých Bukách na Trutnovsku.

Psali jsme:

Starosta Zdobína Luděk Zívr.
Zdobín si pochvaluje radary, řidiči to mají naopak. Nadávají starostovi

Obce na Královédvorsku si radary pochvalují i přesto, že zisk z pokut neputuje do obecních rozpočtů, ale přímo do Dvora Králové. Tamní radnice totiž zjišťuje veškerou agendu, platí provoz kamer s měřicím zařízením a sedm úředníků města, kteří se zabývají přestupky řidičů. Dvůr si tak od ledna do srpna přilepšil na pokutách z města i okolních obcí o skoro 14 milionů korun.

Místa, kde jsou v kraji radary na měření rychlostiMísta, kde jsou v kraji radary na úsekové měření rychlostiZdroj: Deník

NA JIČÍNSKU RADARY VŮBEC NEJSOU

„Nemáme z radarů žádný prospěch finanční, ale bezpečnostní, a ten je pro nás důležitý. To je k nezaplacení,“ říká například starosta Zdobína Luděk Zívr. V létě jeho obcí projede až tři a půl tisíce aut denně.

Průměrná výše pokuty se na všech místech v hradeckém kraji pohybuje zhruba kolem tisícikoruny.

V okresech Jičín a Hradec Králové se zatím řidiči pevně usazených radarů bát nemusí. Starostové obcí ležících na frekventované silnici I/35 z Hradce na Jičín by přitom radary zpravidla uvítali. „Dávali jsme žádost o zřízení úsekového měření, ale bylo nám řečeno, že nesplňujeme podmínky a nemáme nárok. Přitom tady na 50 km/h jen málokdo zpomalí. Rychlou jízdu budeme řešit úpravami a zúžením silnice,“ potvrzuje starosta Konecchlumí Rostislav Němec.

Radar. Ilustrační foto.
Potvrzeno! Radary budou měřit dál

Podobně hovoří i starostka Bílska u Hořic, kde si radar s kamerou sice pořídili a záznamy hříšníků mají, pokuty ale udělovat nemohou. „Přitom se u nás dokonce předjíždějí kamiony. O úsekové měření jsme se ucházeli, ale policie nám řekla, že nemáme nárok. A přitom by se určitě na pokutách vybralo spoustu peněz,“ říká Hana Rozsévačová.

MILIONOVÉ ZISKY NA POKUTÁCH

Že obce díky radarům dokáží vybrat hodně peněz, potvrzují následující data. Například v Dobrušce, kde je jediný radar na křižovatce silnice II/298 a ulice Mělčanská, letos řidiči za více než deset tisíc přestupků dostali pokuty v celkové výši přes deset milionů korun. A to přitom v zimním nouzovém stavu nebyl radar vůbec zapnutý.

Průměrná výše pokuty se na všech místech v hradeckém kraji pohybuje zhruba kolem tisícikoruny.

Radar. Ilustrační foto.
Obce s radary touží po penězích z pokut. Proti je ale zákon

Milionové zisky si od radarů slibuje i hradecká radnice. V krajském městě aktuálně budují inteligentní dopravní systém. Jeho součástí bude i penalizační modul. „Po městě bude rozmístěno celkem šest radarů, osm kamer na úsekové měření a čtyři kamery na světelné signalizaci hlídající průjezd na červenou. Tyto přestupky ale nebudou hlídat všechny kamery najednou, vždy budou aktivní jen dvě z těchto uvedených oblastí,“ vysvětluje mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Podle dřívějších podkladů pro zastupitele počítá město s tím, že na všech pokutách vybere až 37 milionů korun ročně. Celý systém se spustí v roce 2023.

KOLIK PLATÍME? PODÍVEJTE SE NA VYBRANÉ ÚSEKY

Trutnov
Úseky, kde se měří: Mladé Buky
Nejvyšší naměřená rychlost: přes 120 km/h
Počet přestupků za letošní první pololetí: 2800
Průměrná výše pokuty: 1034 Kč

Dvůr Králové nad Labem
Úseky, kde se měří: V současné době jsou kamery úsekového měření rychlosti umístěny v 7 lokalitách, kde monitorují 12 úseků: Dvůr Králové nad Labem - ulice Vorlešská, Lipnice, Choustníkovo Hradiště (obousměrně), Kocbeře (obousměrně), Nemojov (obousměrně), Vlčkovice v Podkrkonoší (obousměrně), Zdobín (obousměrně)
Nejvyšší naměřená rychlost: 117 km/hod. v Choustníkově Hradišti
Počet přestupků za letošní první pololetí: 9921
Průměrná výše pokuty: Nelze specifikovat. Od ledna do srpna roku 2021 bylo celkově vybráno 13,7 milionu Kč.

Dobruška
Stacionární radar v provozu od 12. 6. 2020, po dobu nouzového stavu nebyl radar zapnutý, městská policie opětovně měří od 20. 4. 2021.
Kde se měří: křižovatka silnice II/298 a ulice Mělčanská
Nejvyšší naměřená rychlost: 118 km/hod.
Počet letošních přestupků (výzev): 10 041 (za 8 314 600 Kč)
Průměrná výše určené částky: 828 Kč
Počet správních řízení letos: 922 (za 2 003 800 Kč)
Průměrná výše pokuty: 2173 Kč