S nabídkou pro cestovatele se zde představují kraje, města, regiony, ubytovací kapacity či cestovní kanceláře. Zajímavou prezentací se pochlubily například Orlické hory a Podorlicko, které do lákání turistů zapojily i vládce hor Rampušáka a Kačenku. Součástí veletrhu je také doprovodný program, který dnes zahrne například besedu s promítáním obrázků o Zambezi, Zimbabwe, Peru, cykloturistickém putování po Vietnamu i horolezecké expedici. Veletrh končí v sobotu v 16 hodin.

Kongresové centrum Aldis se v závěru uplynulého týdne stalo Mekkou cestovatelů. Více než šest desítek vystavovatelů a pět tisíc návštěvníků sem přilákal 10. ročník veletrhu turistických možností Infotour a Cykloturistika.

Velkolepě pojaly účast Orlické hory a Podorlicko, které do Hradce přivezly i vládce hor Rampušáka a Kačenku. Před Aldisem navíc parkovala novinka, pojízdné informační centrum v podobě autobusu. Podle Lenky Poniklové z rychnovského Městského informačního centra bude infobus využíván ke zlepšení povědomí o regionu a lákání turistů. Orlické hory a Podorlicko totiž mají na co lákat.

Například nadcházející sobotu, tedy 21. března, bude opět otevřen Městský podorlický pivovar v Rychnově nad Kněžnou. Několik doušků z první várky piva mohli ochutnat hosté Infotouru, druhou várku pivovar rozdá lidem při sobotním slavnostním znovuotevření. „Akci jsme nazvali Vítání jara a kromě ochutnávek piva je připravena také zabijačka, která k pivu patří,“ zval návštěvníky rychnovský místostarosta Miroslav Richter.

Přestože většina návštěvníků turistického veletrhu byla z krajského města, také stánek Hradce Králové byl v obležení. Lidé se zajímali o chystané kulturní akce, odnášeli si propagační skládačky a mapy. Hitem hradecké expozice se však podle Daniely Manďákové z Informačního centra staly výroční turistické známky vydané k 500. výročí odlití zvonu Augustin.

S atraktivní nabídkou přijel do Hradce Králové také Karlovarský kraj. Představil například budovanou cyklostezku, která po dokončení povede od německých hranic podél Ohře až po Ústecký kraj. V této délce má být dokončena do roku 2015. Zájem budily i plány budoucího obřího jezera o rozloze 540 hektarů, které vzniká rekultivací bývalého dolu Medard u Sokolova. „Připravuje se na napouštění, které potrvá tři roky,“ řekl Milan Zukal z karlovarského krajského úřadu.

Podzvičinsko na Infotour v Hradci Králové

Ve dnech 13. a 14. 3. 2009 měli obyvatelé a návštěvníci Hradce Králové možnost seznámit se s nabídkou cestovního ruchu nejen ve svém bezprostředním okolí. Podzvičinsko, ve stánku Královéhradeckého kraje, nabídlo informace o křížových cestách na Kuksu a v Konecchlumí. Své zastoupení zde měl i Mikroregion Podchlumí.

Velkému zájmu se těšila mapa Podzvičinsko ubytování a stravování. Zájem o území byl tak veliký, že přivezené materiály v první den veletrhu téměř došly a musely být na druhý den posíleny. Tento veletrh je ze strany Podzvičinska hodnocen velice pozitivně, protože pravděpodobnost přílivu návštěvníku je velice vysoká.

Častým dotazem, byl i vrchol Zvičina. Úderem 11. hodiny zde bude tradičně zahájena turistická sezona v Podzvičinsku. Připraven je hudební doprovod i soutěže pro děti, nebude chybět ani malé překvapení. www.podzvicinsko.cz

MARTIN ČERNÝ
LUDMILA NOSKOVÁ, DM Podzvičinsko