V objektu bývalé jídelny, jejíž přestavba oficiálně začala ve středu, by mohlo najít místo kolem 30 začínajících firem. Informoval o tom výkonný ředitel obecně prospěšné společnosti Technologické centrum Hradec Králové Martin Dittrich.

Park začala připravovat hradecká radnice před třemi lety. Celkové náklady na přestavbu budovy a její vybavení činí 87 milionů korun, z nichž 63 milionů zaplatí dotace z fondů Evropské unie. Zbytek uhradí hradecká radnice. Přestavba by měla být hotová v květnu příštího roku.

Centrum by mělo kumulovat malé začínající firmy zabývající se vědou a výzkumem. Jeho součástí bude i takzvaný podnikatelský inkubátor. Objekt centra celkem nabídne téměř 3000 metrů čtverečních podlahové plochy. Firmy v inkubátoru budou první tři roky platit snížené nájemné. V parku budou mít podnikatelé k dispozici i poradenské a další služby.

Partnerem projektu je Univerzita Hradec Králové. "Předpokládáme, že v parku by se mohli uplatnit zejména absolventi naší fakulty informatiky a managementu, která má nyní přes 2000 studentů," řekla rektora univerzity Jaroslava Mikulecká. Doplnila, že při nedávném průzkumu mezi studenty fakulty jich přes 80 procent uvedlo, že po skončení studia hodlají začít sami podnikat.

Podle náměstka hradecké radnice Josefa Malíře město také jedná o partnerství s Univerzitou obrany a s Univerzitou Karlovou, které má v Hradci Králové lékařskou a farmaceutickou fakultu. Podnikateli by se objekt parku mohl podle Malířova odhadu postupně zaplnit do poloviny roku 2009.

V Česku nyní funguje 24 vědeckotechnických parků. Na východě Čech je zatím jediný park ve Dvoře Králové nad Labem, který se zabývá textilními technologiemi. "Bez podpory 80 procent inovačních firem zaniká, s podporou jich zanikne pouze 20 procent," řekl k hlavnímu přínosu parků prezident Společnosti vědeckotechnických parků ČR Pavel Švejda. Vznikající hradecký park má podle něj hlavní výhodu v tom, že využije zkušenosti již působících parků.

Areál letiště, který získala hradecká radnice od armády v roce 2003, nabízí na přibližně 230 hektarech plochy přes dvě stovky budov. Vedle vědeckotechnického parku se na letišti chystá také projekt výstavby republikového výcvikového centra hasičů a základny humanitární pomoci.

 

 

Z JÍDELNY BUDE CENTRUM PODNIKATELŮ. Vojenská jídelna na bývalém letišti v hradeckých Věkoších by se za devět měsíců měla proměnit v moderní vědeckotechnický park se zaměřením na začínající firmy v oblasti vědy a výzkumu. Rekonstrukce chátrajícího objektu, kde bude působit 30 firem, si vyžádá 87 milionů korun. V republice už funguje 24 podobných parků. Reprofoto: Magistrát HK