Druzí zmiňovaní však akci tak trochu bojkotovali. „I když se proti řediteli nepostavili přímo, nepostavili se ani na jeho stranu. Kdyby jim vadilo, že někdo hází špínu na jejich šéfa, tak by ho hájili. To ale neudělali," myslí si Petr Hampl, signatář a velký podporovatel petice. „Zřejmě se bojí o své místo," dodává.

S tím ostatně souhlasí i autor petice Mojmír Drábek. „Jen to vypovídá o tom, že mají strach o své místo. I proto  nechceme nechat celou věc plavat a budeme se o ni dál intenzivně zajímat."

Školu shodou okolností navštívila v lednu Česká školní inspekce. Výsledky třídenního šetření zveřejnila v druhé polovině února.

„Žáci se učí v přátelské, tvůrčí atmosféře, které napomáhají učitelé využíváním adekvátních metod a forem výuky a taktním způsobem," píše se v inspekční zprávě.

„Inspekce nemůže během tak krátké chvíle zjistit, jak to ve škole doopravdy chodí. Kontrolují hlavně legislativu," reagoval na výsledek Drábek.

Kdyby verdikt dopadl opačně, mohl zavdat příčinu k odvolání ředitele školy. Ten je totiž jako státní pracovník téměř neodvolatelný.

Změnilo se tedy ve škole něco k lepšímu nebo je situace stále tak tristní, jak tvrdí petice? „Něco už se děje. Myslím, že se věci hýbou k lepšímu," naznačuje Hampl.

Zatím je prý brzy na hodnocení. Zda petice něco změnila, ukáží až následující měsíce.

Petici proti řediteli řešilo město
Internetová petice za odvolání ředitele základní umělecké školy Pavla Sondy v Chlumci nad Cidlinou byla zveřejněna 28. ledna. Ukončena byla 9. února. Stěžovala si hlavně na to, že Sondovo jednání je urážlivé a ve škole panuje nepříjemná atmosféra. Text podepsalo 333 osob, petice byla předána chlumecké radnici, která celou věc začala řešit. V termínu od 10. do 24. února zaslala do rodin dětí 
z umělecké školy anonymní dotazník pro zjištění názorů na chlumeckou zušku a její vedení. Z 215 se jich vrátilo 88. Podobný anonymní dotazník dostalo 28 učitelů. Odpovědělo jich dvanáct. Kromě toho se konala řada schůzek – vedení města si pohovořilo ředitelem, s učiteli a také Klubem rodičů a přátel školy.

Veronika Skřivanová