V kontextu diskuse o adaptaci Všesportovního stadionu na obchodní dům s fotbalovým hřištěm, by bylo dobré zamyslet se nad původním smyslem a podobou sportoviště umístěného v překrásném prostředí orlické nivy.

Přírodní charakter Všesportovního stadionu, vrostlého do krajiny, tvarovaného násypy porostlými travou s jedinečnými osvětlovacími stožáry vytvářejí neopakovatelné prostředí sportoviště, kde jsme jako malí závodili na kole po oválné dráze, běhali do schodů tribun nebo po 400 m dlouhé dráze. Stadion byl koneckonců trvale otevřený veřejnosti  – a my toho využívali.

Vzor: Olympie

Stadion byl postaven v letech 1959-1966 podle projektu Fr. Steinera a významného statika Fr. Čížka. Vznikal pomalu, světelná informační tabule přibyla v roce 1974, osvětlovací stožáry až v roce 1975.

Před vchodem je umístěna elegantní plastika Řecký oheň od Karla Mahrly. Samotný vstup je tvořen vícevstupovou branou monolitické železobetonové brutalistické konstrukce s pilíři nůžkového tvaru a střechou tvaru V.

Oválný stadion je inspirován antickým předobrazem, např. stadionem v Olympii, kde je dráha obklopena tribunami tvarovanými s pomocí přírodního krajinného reliéfu s kamennými lavicemi.

Je tomu tak i zde – tribuny mají formu svahovaných násypů s lavičkami k sezení 
z monolitického železobetonu se sedací deskou ze sklolaminátu. Pod násypy jsou umístěny prostory zázemí pro sportovce – šatny a rehabilitační linka, ale také hygienické zařízení pro veřejnost.

Násypy jsou prolomeny pouze Bránou borců, nesenou dvěma pilíři tvaru V. Je umístěna naproti hlavní tribuně a je doplněna dvěma pomocnými tunely umístěnými diagonálně v koutech hřiště.

Aby dojem přírodního sportoviště nebyl narušen, je zastřešení řešeno pouze nad hlavními tribunami a pomocí zdánlivě levitujících lomenic zavěšených na síti subtilních ocelových sloupků kruhového průřezu.

Úchvatné osvětlení

Stadion je doplněn úchvatnými osvětlovacími stožáry s výškou padesát pět metrů. Ty jsou kotveny pilotami deset metrů pod terén a nesou kruhové rošty o průměru 10,5 metrů s halogenovými reflektory.

Autorem technického řešení osvětlení je dodnes působící diplomovaný technik Jaroslav Kott.

Na sportovní ploše byly kromě fotbalového hřiště sektory pro hod koulí, skok do dálky a  400 metrů dlouhá běžecká dráha.

Co nám zbylo z veřejného sportoviště, sloužícího atletům, fotbalistům, Sokolům, a dalším? Zanedbaný stadion 
s fotbalovým hřištěm, který neodpovídá standardům ČMFS, UEFA, FIFA.

Ale proč by měl těmto standardům vyhovovat? Jedná se přece o Všesportovní stadion pro občany.

Stadion v letopočtech
1966 – Tehdejší Spartak Hradec 
začal hrát na rozlehlém Všesportovním stadionu. Hned první rok spadl do druhé ligy.
1972 – Největší návštěva v historii, 32 tisíc diváků, viděla slavnou výhru nad Spartou 3:2.
1997 – „Malšák" zasáhla vlna, tedy povodeň, na stadionu se voda vyšplhala do výšky 
170 centimetrů.
2003 – Ač se o rekonstrukci (nebo spíš novém stadionu) mluví od osmdesátých let minulého století, až v tomto roce oficiálně schválilo město rekonstrukci.
2008 – Firma ECE získala ve výběrovém řízení možnost vybudování nového stadionu. O zakázku se ucházelo pět firem.
2011 – Již v tomto roce měl podle plánů stát stadion spojený s nákupním centrem.
2013 – ECE v prosinci oznámilo, že nechtějí stavět Park Malšovice. Do přestavby se chtěl zapojit další developer HB Reavis.
2014 – HB Reavis rovněž ze záměru vycouval. Město se nyní rozhoduje, zda arénu zrekonstruuje samo či se pokusí domluvit s dalším developerem, firmou Crestyl.