Nádvoří roubeného statku na okraji Hradce Králové zdobí velikonoční výzdoba a do roubené patrové budovy míří jedna rodina za druhou. „Vzali jsme vnučky na výlet, aby se podívaly na velikonoční zvyky a tradice. Chtěli jsme, aby poznaly tradice, které my ještě pamatujeme, ale dnes už se nedrží,“ říká Jiří Juryček. Senior s manželkou vzali dvě malé vnučky na Šrámkův statek na výlet. Dívky si se zaujetím zkouší výrobu velikonočních dekorací. „Holky jsou šikovné, už si vyzkoušely výrobu velikonočního zajíčka, ptáčka,“ dodává senior spokojeně.

Pro děti je tady připravená řada dílniček. Třeba Vendula Ročňová jim ukazuje, jak zdobit kraslice horkým voskem. „Během velikonočních svátků ukazujeme lidem různé techniky lidové tvorby. Například barvení vajíček voskem, děti si tady můžou vyrobit různé velikonoční dekorace, třeba zápichy do květináče.“ Ve vedlejší světnici, která je krásně velikonočně nazdobená, je pak ukázka nejrůznějších způsobů zdobení vajíček a kraslic. „Tohle bychom si mohli vyzkoušet. Jen k tomu potřebujeme nějaký měděný drátek,“ radí se s dcerkou paní Kateřina, která se do Piletic přijela podívat z Hradce Králové.

Volná místa na letních táborech rychle mizí. Některé jsou už obsazené.
Letní tábory pro děti na Hradecku se rychle plní a často jsou už obsazené

Další dílničky jsou pak v prvním patře. Vše tady mají pod palcem dámy ze Spolku lidové tvorby z Hradce Králové. „Předvádíme zdobení vajíček, výrobu velikonočních dekorací, papírových košíčků na vajíčka, nebo zápichů z kynutého těsta, které je na Velikonoce pro křesťany symbolem plodnosti,“ vysvětluje Bedřiška Barešová. Lidé tak mohou vidět i méně obvyklé zdobení vajíček. „Drátkováním, voskem, slámou, škrabáním, drátkováním, různé leptání, nebo bezovou duší a jezerní síťovinou,“ láká návštěvníky paní Bedřiška z hradeckého Spolku lidové tvorby. Hned vedle se pak předvádí pletení pomlázky.

Velikonoce si mohou lidé na Šrámkově statku užít až do pondělí vždy od 10 do 16 hodin.

Podívejte se na jednoduchý návod na pletení pomlázky:

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth