Internetové portály, které nabízejí hudbu bezplatně k stažení, CD za babku na novinových stáncích či v obchodech s levnými knihami. To vše přidělává vrásky na čele prodejců v klasických, kamenných hudebních obchodech.

„Zaznamenali jsme velký úbytek zákazníků oproti předchozím rokům. Když porovnám loňský a předloňský prosinec, kdy jsou tržby největší, tak jsme vydělali o půl milionu méně,“ posteskl si zástupce vedoucího prodejny Bontonland Petr Pětioký. V ostatních měsících jsou tržby tohoto obchodu s hudbou v porovnání s předchozími lety nižší o padesát až sedmdesát tisíc korun měsíčně.

Také v prodejnách obchodního řetězce Albert zaznamenali podle ředitele oddělení nepotravinářského zboží Michala Lapihusky klesající tendenci prodeje hudebních CD. „Je to spojené zejména s fenoménem internetu a také s předešlým rozvojem specializovaných prodejen. Rozhodli jsme se proto nabízet především levnější tituly,“ vysvětlil Lapihuska.

Zato v Antikvariátu Na Rynku si na odliv zákazníků stěžovat nemohou. „Máme specifický sortiment zboží. Prodáváme převážně jazz, vážnou hudbu a šansony. Možná proto k nám chodí nakupovat pořád přibližně stejný počet lidí,“ uvedl spolumajitel obchůdku na Malém náměstí v Hradci Králové Hynek Kaněra. A dodal, že na odbyt jdou po letech i vinylové desky.

Nákup hudebních nosičů stále své příznivce má, a to nejen mezi starší generací, která nemusí být příliš počítačově gramotná. „Když lidé přijdou do obchodu s hudbou, tak si můžou desku prohlédnout, poslechnout, koupí si ji s originálním obalem, který je výtvarným dílem. Dárek nebo album do sbírky přece nemůže být v digitální podobě,“ tvrdí Kaněra.

Jeho názor podporuje i mluvčí řetězce Tesco Stores Eva Karasová. „Existují žánry, které legální stahování hudby z internetu nepoznamenalo. Je to zejména country, různé archivní záznamy, sběratelské edice a česká klasika. Navíc z originálních nosičů data nezmizí, jak se to může stát na těch vypálených,“ uvedla Karasová.

O hudební disky je v obchodech Tesco stabilní zájem. V předvánočním období dokonce jejich prodej stoupá trojnásobně.

CO NA TO ŘÍKÁ Pavel Dobeš, folkový zpěvák

Co si myslíte o nelegálním stahování hudby z internetu?
Brouzdám také občas po internetu, takže vím, že tam jsou volně ke stažení i moje písničky. Dokud to ovšem neohrožuje moje živobytí, tak mi to příliš nevadí. Je příjemné zjistit, že se lidé o moji hudbu zajímají. Jestli možnost stahování hudby z internetu způsobila, že by se moje CD prodávala méně, nevím. Nezkoumal jsem to. Problémem je, že si lidé neuvědomují, že zpěváci také musejí z něčeho žít. V létě máme my, folkaři, spoustu koncertů, ale v zimě prakticky žijeme jen z příjmu z prodeje nosičů. A to může být pro některé problém.

LENKA KAŠPAROVÁ