Téměř 504 milionů korun hodlá v příštím roce prostavět hradecká radnice. Vyplývá to z prvního návrhu rozpočtu města, který radní doporučili hradeckým zastupitelům ke schválení.

Další miliony na koupaliště

„Mezi největší akce patří jednoznačně nákup startovacích bytů, do kterých investujeme 99,2 milionu korun, a rekonstrukce Riegrova náměstí za 99 milionů korun,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru hradecké radnice Jindřich Frydrych.
Třetí příčka v žebříčku největších chystaných investic patří dostavbě Technologického centra pro začínající podnikatele na letišti ve Věkoších, do kterého město v příštím roce bude investovat 51 milionů korun.
„V rozpočtu jsou mimo jiné také dva miliony na dokumentaci ke koupališti. Předpokládáme, že stavba by měla začít v roce 2009,“ řekl náměstek primátora Boris Herman.

Dluh metropole se mírně zvýší

Celkové výdaje města by měly dosáhnout 2,217 miliardy korun a příjmy 2,067 miliardy. Schodek, 150 milionů korun, chce radnice zaplatit z nového úvěru, penězi převedenými z roku 2007 a zbylou část doplatí z dlouhobých úspor.
„Zadluženost města se mírně zvýší. Na nákup startovacích bytů budeme čerpat úvěr ve výši 91 milionů korun. Pokud schválí zastupitelstvo stavbu parkovacího domu na místě bývalé mlékárny, vezmeme si ještě jeden na 74 milionů. Chceme to koupit najednou,“ řekl královéhradecký primátor Otakar Divíšek.
Dluh města by měl narůst z 5052 na 5675 korun na obyvatele. Podle náměstka Hermana však stále patří suma k nejnižším mezi podobnými městy.