Cestu k dostavbě investorovi zkomplikovali zastupitelé. Ti už v prosinci podruhé odhlasovali, že černé haly na svém území nechtějí a nedali souhlas k užívání příjezdové cesty ke stavbě. A ta je právě pro udělení povolení klíčová.

Nizozemská společnost CTP, která pozemek vlastní, ale získala čas do dubna. Požádala totiž stavební úřad o roční přerušení řízení o dodatečném stavebním povolení. A ten jim vyhověl, ale jen do dubna „Rozhodnutí orgánu státní správy nemohu předjímat, ale jako orgán samosprávy jsme dodali dostatečné argumenty, ve kterých říkáme, že dodatečné stavební povolení by vydáno být nemělo," uvedl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Patová situace

Úředníkům na stole od loňského roku leží také žádost o odstranění černé stavby. Ta ale nemůže být vyřízena dříve než stavební úřad vyřkne ortel, jestli CTP mohou legálně pokračovat ve stavbě či nikoliv.

Právě po zbourání haly někteří volají hlasitěji. „Předpokládám, že se věc vrátí na zastupitelstvo a budeme opět hlasovat stále o tom stejném, což mne moc netěší.  Nejsem zastáncem, aby se haly dostavěly. Mělo by to jít dolů a teprve pak se můžeme s investorem bavit o narovnání vztahu.  Asi se teď bude hrát na formu nátlaku, že je to tu ošklivé a mělo by se s tím něco dělat.  Pěkné torzo to není a mělo by se zbourat," řekl Hradeckému deníku zastupitel Martin Hanousek (SZ).

Korupce či nabídka?

CTP nabídlo městu sedm milionů korun na projekt, který si vybere. I tak firma  nepochodila a někteří zastupitelé dokonce nabídku označili jako jasnou korupci. Podle CTP může věc skončit až u soudu, kde půjde o stomilionové částky.

„Jednání s městem k ničemu nevedlo. Musíme pokračovat dál ve stavebním řízení. Tohle rozhodnutí města neznamená bourání hal, o tom rozhoduje stavební úřad. To může mít dva výsledky. Pevně věříme, že stavební povolení získáme. Pokud ne tak mohou nastat žaloby na město nebo Českou republiku za ušlý zisk. Mrzí mne, že se ukazuje nekompetentnost města. To si nenechalo zpracovat ani právní analýzu rizik, což mne v takovém případě překvapuje," zhodnotil výsledek prosincového zastupitelstva právní zástupce společnosti CTP Luboš Zajíček.

Jak šel čas s černou stavbou…
Podzim 2014 – Začátek stavby skladových hal bez stavebního povolení.
Polovina prosince 2014 – Na stavebním odboru města leží zpráva o černé stavbě, která vyrůstá na okraji Hradce u výpadovky na Třebechovice.
Začátek roku 2015 – Město na místě už učinilo dvě kontrolní prohlídky, vydalo zákaz v pokračování stavby, uložilo firmě finanční pokutu a zahájilo řízení o odstranění stavby.Vše bez výraznějšího úspěchu.
Březen 2015 – Radnice podala trestní oznámení ve věci podezření ze spáchání trestného činu. CTP přestalo stavět.
Duben 2015 – CTP se omluvilo městu i lidem. Vznikla petice proti stavbě.
Červen 2015 – Policie trestní oznámení odložila, o trestný čin nejde. Na pokutách zaplatila firma téměř dva miliony korun.
Srpen 2015 – CTP doložilo stavebnímu úřadu všechna souhlasná stanoviska dotčených úřadů. Primátor Zdeněk Fink ostře odmítl dostavění hal.
Září 2015 – Velkou ránu pro CTP zasadili zastupitelé, kteří odmítli potvrdit povolení pro stavbu přístupové silnice k objektům. Pozemek totiž vlastní město.
Listopad 2015 – CTP požádalo o přerušení řízení o dodatečném stavebním povolení. Zároveň začali zástupci CTP jednat s jednotlivými zastupitelskými kluby. Nabídli městu sedm milionů korun jako investici.
Prosinec 2015 – Zastupitelstvo opět odmítlo vydat přístupovou cestu.