Premiér ve svém projevu deklaroval zájem vlády na prosazení České republiky do první pětice zemí s nejlepší úrovní komunikace mezi státní správou a občany pomocí informačních technologií. „Před vládu jsme postavili cíl, jak ze země, která je v Evropské unii z hlediska eGovernmentu na chvostu, udělat do konce funkčního období jednu z pěti nejlepších,“ zdůraznil premiér.

„Chceme státní správu přepnout z dlouhodobého režimu „offline“ do režimu „online,“ uvedl předseda vlády. „Uvedli jsme do provozu Czech POINT, systém, pomocí kterého mohou občané z jednoho místa komunikovat se státní správou a efektivně vyřizovat všechny své záležitosti z domácího počítače,“ připomněl premiér a zdůraznil, že do tohoto projektu je v současné době zapojeno již 1400 obcí. „Což je dobrá zpráva,“ dodal.


Premiér své posluchače následně seznámil s výčtem zákonů, které vláda připravila či připravuje v rámci zdokonalování komunikace mezi státní správou a občany ČR. Těmito zákony jsou:

- e-Government Act (schválen vládou 02/08, předložen PSP ČR, ve 2. čtení),
- Archivní zákon (připravován do vlády – 06/08),
- Zákon o občanských průkazech (e-OP) (připravován, do vlády - ??),
- Zákon o základních registrech (připravován, do vlády – 09/08),
- Zákon o ROS (o registru osob) (připravován, do vlády – 08/08),
- Zákon o RPP (o registru práv a povinností) (připravován, do vlády – 08/08),
- Zákon o RUIÁN ( registr územní identifikace, připravován, do vlády (08/08)
- Zákon o ROB (o registru obyvatel) (připravován, do vlády – 08/08),
- Zákon o e-Sbírce a e-Legislativě (připravován, do vlády – 10/08)
- Zákon o svodu platných právních předpisů (připravován, do vlády – 05/09)

„Projekt e-Health usnadní práci jak zdravotnickým profesionálům, tak zlepší přístup k informacím pro občany. Mimo jiné například o reformě a cenách léků. Spustili jsme také projekt e-Justice. Od prvního října začaly fungovat první části systému elektronického a internetového soudnictví,“ připomněl premiér M. Topolánek. „V projektu e-Justice jsme již spustili: e-Podatelnu (provoz spuštěn naplno 10/07), Insolvenční rejstřík (ostrý provoz zahájen 01/08), InfoSoud – spuštěn 02/08 (Obchodní rejstřík – výpisy z evidence či Czech Pointech), Rejstřík trestů, Elektronický platební rozkaz (podepsáno prezidentem 2.4.08) a Úřední deska (projekt 06/2008; realizace 12/2008, systém umožní přístup k aktuálním informacím prostřednictvím internetu).

„Mohu s čistým svědomím říci, že tyto změny nejsou pro nás jen abstraktními projekty. Že nám nejde o slavné vyhlašování „informační společnosti“, o to utratit státní i evropské miliardy, udělat si čárku ale fakticky nechat vše při starém. Se změnami začínáme sami u sebe,“ zdůraznil premiér.
Jana Bartošová, tisková mluvčí vlády ČR