Protože výpadek postihl i ostatní středoevropské země, vzrostla nyní farmářská cena jablek meziročně o 20 až 30 procent. V obchodech pak ceny narostly téměř o polovinu na nejčastějších 25 až 30 korun za kilogram. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Ještě výraznější propad úrody letos zaznamenají drobní zahrádkáři. Na zahrádkách a v alejích u cest úroda podle Ludvíka klesne na 70.000 až 80.000 tun z obvyklých přibližně 150.000 tun. "U těchto neošetřovaných výsadeb se negativně projevila vedle mrazů i slabší násada a přemnožení škůdců," řekl Ludvík.

Sklizeň je nyní v plném proudu a za příznivého počasí by měla skončit do konce října. Zvýšené farmářské ceny, které podle odrůdy, kvality a balení činí 12 až 15 korun za kilogram, by měly sadařům částečně vyrovnat ztráty z nižší úrody. Na jaře publikovaná ztráta kolem 400 milionů korun by nakonec mohla být podle Ludvíkova odhadu zhruba poloviční.

"Mezi jednotlivými podniky jsou však velké rozdíly. Některé mají normální úrodu, jiné sklidí jen deset až 20 procent obvyklého množství," upozornil. Dobrou úrodu na úrovni 6000 až 6500 tun například čeká největší pěstitel jablek v zemi, Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku.

Naopak Zemědělské družstvo Klapý na Litoměřicku očekává pokles sklizně o třetinu. Slabou sklizeň hlásí i pěstitelé ze Zlínska. Největší pokles sklizně se v celé zemi čeká u odrůd Golden Delicious a Idared.

Propad sklizně kvůli mrazům postihl zejména Polsko, které je největším producentem jablek v Evropské unii, výrazný pokles čeká i Maďarsko.

V Polsku se letošní výpadek odhaduje na více než jeden milion tun jablek. Případný nedostatek českých jablek na tuzemském trhu v jarních měsících podle Ludvíka nahradí dovoz ze západní Evropy, kde by měla být obvyklá úroda.

V normálních letech dovoz obvykle pokrývá přes 40 procent české spotřeby. Ve věci náhrady ztrát z titulu počasí čeští ovocnáři stále zvažují myšlenku na vytvoření pojistného fondu, který by se státní podporou rizika kryl. "Zatím počkáme, co v této věci přinese chystaná reforma společného trhu s ovocem a zeleninou v EU. V rámci takzvaného krizového řízení by měla pamatovat i na škody z počasí," řekl Ludvík.