Tropické počasí jako v loňském roce se letos ještě v plné síle neprojevilo. Podle meteorologů týden bude spíše chladnější, vyšší teploty by se ale měly brzy vrátit. A pak by se na pozoru měli mít majitelé domácích mazlíčků.

Většina zvířat má schopnost termoregulace, dokáží  udržovat stálou optimální tělesnou teplotu a to i při změnách teploty okolí. Nepotí se, ohlazují se zrychleným dýcháním s vyplazeným jazykem.

S aktivitou by měli majitelé být opatrní. „Vždy je lepší se zvýšené zátěži vyvarovat, než pak řešit následky. Denní aktivitu je dobré přizpůsobit venkovní teplotě. Není vhodné vystavovat psa větší zátěži například přes poledne a venčící vycházky přesunout na časné ráno a nebo podvečer, kdy je venkovní teplota nižší. Nejde jen o přehřátí, úpal a úžeh. Rozpálená silnice může způsobit poranění polštářků u psa, který běží například vedle kola," vysvětlil lékař Tomáš Hanzálek z Veterinární kliniky v hradeckých Gayerových kasárnách.

Dostatek vody

Pokud chováte zvíře venku, mělo by mít k dizpozici neustále zdroj vody a možnost schovat se do stínu. „Pro pejsky, kočičky žijící doma je  důležité opět dostatečné množství tekutin a také aby byl prostor větraný. Pozor však na otevřené balkónové dveře a možný pád zvířete z výšky," dodal Tomáš Hanzálek.

Pozor na horký vůz

Životu nebezpečné jsou pro zvířata také vozidla. „Teploty okolo 30 stupňů Celsia vytvářejí ze zaparkovaných aut životu nebezpečné pasti, v nichž nelze, ani na krátkou chvíli, nechávat zavřené nejen malé děti, ale ani zvířata. Každou minutu stoupá vnitřní teplota v autě o jeden stupeň a může dosáhnout až 70 stupňů Celsia," upozorňuje mluvčí městských policistů Eva Kněžourová.

Pokud uvidíte, že ve vedrech v zaparkovaném autě sedí pes či dítě, raději upozorněte městskou či státní policii na tísňové lince 156 nebo 158.

Nutné zastávky

„Cestování se psem nebo kočkou v takto vysokých teplotách není obecně doporučováno. Avšak je nutné hodnotit okolnosti. Pes, který je zvyklý jezdit autem každý den, v autě je normální teplota, má přístup k vodě při občasných zastávkách by neměl mít jakékoliv problémy. Druhým případem je pes, který se cestou autem stresuje, čímž stoupá jeho tělesná teplota, nemá možnost se napít a teplota v autě je extrémní ať vysoká či nízká. V takovém případě lze očekávat komplikace, které sebou přeprava přináší," potvrdil veterinární lékař.

Teplota čumáku neplatí

Pokud máte podezření, že je váš mazlíček přehřátý, měli byste navštívit veterinárního lékaře nebo mu změřit teplotu rektálním teploměrem. Podle čumáku nic nepoznáte. „Pokud je teplota vyšší jak 39°C je vhodné vyhledat veterinární pomoc. Zvýšená teplota ale neznamená vždy přehřátí. Může být následkem například infekčního onemocnění a v tomto případě vede ochlazování organismu spíše ke zhoršení stavu. Proto je vhodné, aby celkový stav posoudil odborník. Ruku v ruce s přehřátím dochází k dehydrataci, která se následně řeší infuzní terapií," varuje Tomáš Hanzálek.

Samotné ochlazování studenou vodou je vhodné pouze u zvířat, jejichž telesná teplota stoupá nad 40°C. Normální hodnoty teploty jsou 37,5 – 39°C. „Opět toto zchlazování by nemělo být prováděno svévolně, ale po poradě s veterinárním lékařem. Jakékoliv náhlé změny teploty nejsou pro organismus vhodné a můžou způsobit teplotní stres. Ohroženou skupinou jsou například zvířata se srdečním onemocněním, popřípadě plemena více náchylná na zátěž jako jsou francouzský buldoček, mops a další," zakončil lékař.

Pokud bude chtít vzít svého psa na dovolenou do zahraničí, musíte mít zvíře očipované, s vystaveným cestovním pasem a také platné očkování proti vzteklině. Jinak se může stát, že při kontrole vás nepustí do státu, kam míříte. Řešení jakékoliv cesty do zahraničí je vhodné diskutovat s veterinárním lékařem alespoň jeden měsíc před plánovanou cestou.