„Srdeční slabost mě přepadla vdevět večer. Srdce mi velmi rychle tlouklo. To už jsem se na volbu díval vtelevizi, vpředsálí Španělského sálu. Odešel jsem tam, když se odhlasovalo, že se prezident bude volit veřejně,“ řekl Barták.

Anevyloučil, že se mu udělalo špatně právě z ostudy, kterou poslanci a senátoři předvedli. Zákonodárci se zrovna vtu chvíli přetahovali, zda volbu dokončit druhýden.

„Možná to bylo právě ztoho. Vnaší rodině máme anomálii snepravidelnou srdeční akcí. Setkala se sní maminka, dcera iteď já. Vpátek se mi to stalo poprvé vživotě. Právě vdevět večer vrcholila celá volební fraška. Hodně lidí mělo vtu chvíli na hrudi virtuální bolest, já skutečnou,“dodal.

Rovněž hradecký poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) se stal druhým „slavným“, když chyběl při sobotním třetím kole. Ten však po spekulacích, že zdravotně neunesl nátlak ODS, nebo dokonce vlastní ČSSD, odmítá komunikovat.

„Odjíždím znemocnice a nebudu vžádném případě poskytovat informace. Nejdříve příští týden a nejdříve vúterý,“ uvedl v neděli poslanec Snítilý.

Jak se Barták (ne)stal volitelem Klause

Historka je to půvabná a osvětě novinářů přesně vypovídající.

Vjistých novinách se čtenáři mohli ohradeckém senátoru Karlu Bartákovi (nezávislý) dočíst, že bude nejspíš za prezidenta volit Klause.

„Bylo to přitom úplně jinak. Po slyšení Klause vSenátu se mě jeden novinář zeptal, koho budu volit.Ajá řekl, že to slyšení bylo dobré. Že bych si dokázal představit, že bych Klause volil. Atvrzení otom, pro koho zvednu ruku, bylo na světě. Rázem jsem byl zaškatulkován. Kdyby se mě přitom někdo zeptal na Švejnara, řekl bych to samé,“ kroutí hlavou Barták.

Nakonec nevolil nikoho. Jako zapřísáhlý odpůrce veřejné volby odešel zesálu.

„Olidech se musí vždycky hlasovat tajně. Nikdy ne veřejně, tam můžete být vydírán. Při tajné volbě si sám nesu svůj kříž. Zatímco veřejná volba je dobrá jen proto, aby si stranické sekretariáty mohly zkontrolovat své ovečky,“ dodal hradecký senátor.

Otázkou přitom zůstává, kdo sjeho hlasem nemá počítat. Zda Klaus, či Švejnar. Nikdy to jako zapřísáhlý odpůrce veřejné volby neřekl.