Byla akorát v pubertě, když se jednoho dne v zimě probudila s hroznou bolestí hlavy a kloubů doprovázených horečkou. „Říkala jsem si, že jsem asi po tréninku ofoukla, vzala si prášek a fungoval dál," vzpomíná na začátek onemocnění chřipkou Alena Kociánová z Hradce Králové. To ještě nevěděla, jaký boj ji čeká. „Bylo mi pořád hůř, připadala jsem si jako po srážce s kamionem – unavená, bolavá, nemohla jsem nic, až jsem skončila v nemocnici se zápalem plic. Lékaři mi tehdy řekli, že jsem přechodila chřipku," vypráví mladá žena. Než se uzdravila úplně, trvalo to skoro čtvrt roku.

Epidemie se 
zatím nekoná

Takových jako Alena, kteří zamění nebezpečnou chřipku za nachlazení, je každý rok nepočítaně. Nejkritičtějším je podle lékařů právě toto období – leden až březen, ve kterém propukají chřipkové epidemie a viry se mezi lidmi rychle šíří. Epidemie se do Česka podle odborníků už chystá, dorazit by podle Státního zdravotního ústavu měla na konci měsíce. O epidemii se hovoří, pokud počet nemocných akutní respirační infekcí překročí číslo 1600 na 100 tisíc obyvatel. Aktuální počet se v Královéhradeckém kraji pohybuje okolo tisícovky. „V tomto týdnu máme v Královéhradeckém kraji hlášeno celkem 1100 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Epidemiologickou situaci lze dosud hodnotit jako klidnou, hodnoty odpovídají předpokladům pro toto roční období," uvedla za hygieniky Veronika Krejčí.

Chřipka řádila na Hradecku naposledy loni, znemožnila na čas návštěvy v nemocnicích nebo třeba domovech důchodců. Naproti tomu v roce 2014 se našemu kraji jako zázrakem úplně vyhnula.