Stavební práce sice během listopadu skončí, nezbytné úpravy však ještě čekají interiéry galerie. Veřejnosti by se přesto měla otevřít podle plánu – v březnu příštího roku. „Nyní v objektu finišují stavební práce, které by měly být ukončeny nejpozději do 30. listopadu. V pondělí jsme jako Rada kraje schválili veřejnou zakázku na dodávku a montáž vybavení depozitářů," potvrdil krajský radní pro oblast investic Josef Dvořák.

Potřeba bude pořídit nové vybavení pro ukládání obrazů jako jsou posuvné zakladače a pevné sítě, pevné stojany na obrazy a vybavení pro ukládání soch a drobných plastik. Zrekonstruovaná galerie se také neobejde bez podia pro samostatně stojící sochy a vybavení pro ukládání kreseb a grafik nebo sítě na jejich zavěšení. „Předpokládaná cena tohoto vybavení by neměla překročit dva miliony korun bez daně. Dále se soutěží i speciální osvětlení, které se využívá pro nasvícení uměleckých děl," doplnila krajská  tisková mluvčí Martina Götzová.

Rozsáhlá rekonstrukce za skoro 80 milionů se však neobešla bez komplikací, stavbaři v průběhu oprav objevili zvlhlé  základy a dokončení prací se tak o několik týdnů posunulo. „Královéhradecký kraj jako investor doobjednal další vícepráce, které souvisí s odstraněním vlhkosti u základů budovy. Tento problém byl odhalen až v průběhu rekonstrukce a termín dokončení byl trochu posunut," vysvětlil už před časem ředitel galerie Tomáš Rybička.

Galerijní kavárna

Po slavnostním otevření se však návštěvníci mohou těšit na řadu zajímavých novinek, jednou z těch nejvýraznějších bude malá galerijní kavárna umístěná hned u vchodu. Aktuálně probíhá výběrové řízení na jejího budoucího provozovatele.

Grafický kabinet

Galerie moderního umění vlastní kolem 5500 uměleckých děl a souborů, které se v době rozsáhlé rekonstrukce nachází v náhradních prostorech. Část děl zapůjčila na výstavy do jiných měst. Ve dvou patrech opravené budovy bude stálá expozice moderního umění, v dalších prostory pro krátkodobé výstavy. Po rekonstrukci vznikne také grafický kabinet a chystá se i interaktivní program na monitorech.