Povrch bude vysypaný štěpkou a pilinami.

„Tohle je super nápad. Po podobném povrchu jsem běhal ve Skandinávii. Je to měkoučké, nebolí tolik kolena,“ těší se Tomáš Havelka, který sleduje budování zatím z bruslí.

Jen 200 metrů od parkoviště u Lesního hřbitova se pilně pracuje. Dělníci rozhrnují štěpku, kterou naváží nákladní auto. „Okruh bude tvořen především přírodními materiály, na písečném podloží je geotextilie, na ní štěpka a poté piliny. Lemovaný je mořenými dřevěnými kuláči,“ popisuje skladbu takzvané finské dráhy ředitel městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán.

Projekt re-use v Hradci Králové odstartoval v roce 2020.
Díky staré veteši vznikne běžecký okruh v lese. Projekt re-use se Hradci vyplácí

Okruh o délce 800 metrů bude stát 750 tisíc korun bez DPH. Zčásti ho zaplatí projekt re-use Hradeckých služeb, které v hradeckých sběrných dvorech přeprodávájí vyhozené věci. „Díky vybraným financím vznikají projekty, které dávají smysl a jsou úzce spojené s přírodou. V městských lesích nyní vzniká finská běžecká dráha, což je běžecký okruh na měkkém povrchu,“ uvádí náměstek primátorky pro rozvoj města Lukáš Řádek.

Zdroj: Jiří Fremuth

Další peníze jsou od partnerských společností, část budou investovat také Městské lesy Hradec Králové ze svého rozpočtu. „S provedením tohoto projektu jsme vlastně první v republice, inspirovali jsme se ze Švýcarska,“ doplňuje Milan Zerzán.

Jedinečný okruh otevře město na začátku příštího týdne. Dráhu doplní na nástupním místě u Hradečnice altánek, stoly s lavicemi a stojany na kola. Do budoucna by pak měly přibýt ještě doprovodné cedule s návody a tipy na cviky a protažení těla.